szp_2012_2

szp_2012_2

100 000 птици по-малко зимуват край бургаските езера

проведеното среднозимно броене на зимуващите в региона водолюбиви птици в периода 13-15 януари. Близо 70 000 екземпляра от различни видове регистрираха експерти и доброволци от Българско дружество за защита на птиците, сдружение "Зелени Балкани"szp_2012_3 и Регионална инспекция по околната среда и водите – Бургас. През миналата година водоемите хранеха 172 000 водолюбиви птици. Традиционно най-предпочитани от зимуващите пернати в региона са езерото Вая и язовир Мандра. В Бургаското езеро най-големи са численостите на кафявоглавата потапница и клопача, както и на нощуващите в тръстиките на езерото 10 000 малки корморана. В Бургаското езеро бяха видени  61 тръноопашати потапници. Птиците от този вид намаляват в цял свят. Всяка зима, обаче, до няколко стотин екземпляра  са гости на езерото Вая.

Най-масовият вид в язовир Мандра е белочелата водна кокошка, по –известна като лиска. 17 000 екземпляра се хранят във водите на водоема. Пак там са наблюдавани 25 тундрови лебеда, които са редки гости в нашата страна.

Най-малко птици тази година има в Атанасовско езеро – едва 4 500 екземпляра от различни видове. Необичаен представител за нашата природа през зимата е наблюдаван в свръх соления водоем. Това е малката бяла чапла. Видът се среща в страната ни само през пролетта и лятото. Всяка есен отлита на юг, където преживява зимата при по-благоприятни климатични условия.

За разлика от миналата година, когато езерата на Бургас бяха избрани за места за нощувка на близо 200 000 гъски, тази година бяха отчетени едва  1 500 екземпляра.

Основна причина за  установените по-ниски числености на зимните гости в Бургаските езера, е че зимата е много по-топла от обикновено. Това  е причината птиците да се задържат на север от нашата страна, където условията са благоприятни за тяхното презимуване – няма замръзнали водоеми и те могат да намират необходимата им храна.

Среднозимното преброяване на водолюбивите птици в Бургас се проведе в рамките на проект "Живот за Бургаските езера" на БДЗП към програма "LIFE+" на ЕС.