Ptici

Ptici

120 двойки се заселиха в Атанасовско езеро

доброволци дошли от цялата страна, изградиха огромен остров за гнездене на саблеклюни в един от басейните на плитката лагуна Атанасовско езеро. Островът с размери на малък двустаен апартамент още на следващата пролет бе зает от 28 двойки саблеклюни, които загнездиха успешно. Те деляха новия си дом с 8 двойки кокилобегачи и 2 двойки речни рибарки.Ptici1

Две години по-късно, обаче, по-едрите и по-агресивни от тях гривести рибарки се настаниха на насипния остров. Този вид създава гъсто населени и шумни колонии в периода на гнездене и често така прогонва всички останали видове птици от територията. Наблюденията на птиците в езерата на Бургас, осъществявани от Българско дружество за защита на птиците по европейска програма, показват, че гривестите рибарки са успели да изгонят 5 двойки саблеклюни вече изоставили яйцата си. Други пет двойки обаче, все още съжителстват с гривестите рибарки. „Въпреки нападенията им, островът се обитава още от кокилобегачи и речни рибарки”, разказва Владимир, отговорник по мониторинга на птиците в езерата. Влади споделя и причината да бъдат положени огромни усилия за изграждането на дом за саблеклюните: "Направихме го, защото искахме да осигурим безопасно и недостъпно място за тези птици от набезите на хищниците. Те са най-потърпевши от дребните хищници, защото гнездят на земята и не само яйцата, но и малките им стават жертви на чакалите и  бездомните кучета".

Още първата година от пускането му в експлоатация става ясно, че островът е ефективен и усилията на толкова много хора не са били напразни. Предпазени от хищниците, но не и от стихиите на природата, птиците се изправиха пред ново предизвикателство за оцеляването си – проливните дъждове през май миналата година. Единствените оцелели на острова птици тогава бяха 13 малки саблеклюна и 4 малки речни рибарки.