Тази нова алея със старите железопътни релси и една стрелочна кабина, подлеза, с двете  бетонни страни на рампата съхраняват паметта за депортацията на франкфуртските евреи. Снимки Авторът

Тази нова алея със старите железопътни релси и една стрелочна кабина, подлеза, с двете  бетонни страни на рампата съхраняват паметта за депортацията на франкфуртските евреи. Снимки Авторът

27-ми януари е определен като Международен възпоменателен ден на жертвите от холокоста. 27-ми януари е датата на която през 1945 г. войници от Червената армия освобождават оживелите от концентрационния лагер Аушвиц. Тази дата е вписана в националния календар на Федерална Република Германия и се нарича Ден в памет на жертвите от националсоциализма. Това са световните новини за онези години. Спомените не трябва да умират... Казвам го от позицията на европейски гражданин.

А от позицията на журналист ще ви  разкажа за тези събития, разбира се през призмата на моето многократно пребиваване във Франкфурт на Майн. Градът дал над 10 000 жертви мъже, жени и деца, загинали в концентрационните лагери по време на Втората световна война. Градът за онези далечни мрачни и страшни години.

Тук се намират един от най-големите запазени спомени за времето от 1941 до 1945 г. Мрачен период в историята на града и Гросмаркт хале - някогашната борса за търговия на едро. Сутеренът в източната част на сградата е използвана като помещение, където са държани евреите преди депортацията им. Припомням над 10 000 евреи от Франкфурт са натоварени  на влакове, които да ги отведат в концентрационните лагери.

Върху тротоарите на много улици в града, непосредствено пред входовете на жилищни сгради, са монтирани позлатени плочки с имената на евреите, които са били изведени от домовете си и никога повече не са се върнали.

През 2001 година ЕЦБ и еврейската общност на града обявяват международен конкурс за проекта на мемориал в памет на загиналите. Тази част от мемориала, която е достъпна за обществеността се намира в залата на изток от Гростмаркт хале, където е направена алея за пешеходци и велосипедисти. Тази нова алея със старите железопътни релси и една стрелочна кабина, подлеза, с двете  бетонни страни на рампата съхраняват паметта за депортацията на франкфуртските евреи. А стъкленият панел в граничното пространство дава възможност на минаващите всеки ден хора да отправят поглед надолу, където са държани жертвите преди да бъдат депортирани. На стъкления портал се четат думите на големия германски журналист и пацифист, убеден националист г-н Алфонс Паке. Свидетел на депортацията на франкфуртските евреи описва техните страдания. Всички тези, запазени във времето места и предмети, съчетават историческите и съвременни елементи, и представляват единства по рода си градска забележителност. Целта е хората да попаднат на тази информация през зеления пояс без да е необходимо да посещават мемориала.

Около мемориала по пътеката са поставени текстове на оцелелите от холокоста евреи. Нищо не е забравено…

Галерия