Рекорден брой посетители са преминали през четирите експозиции на РИМ. Снимки Черноморие-бг

Рекорден брой посетители са преминали през четирите експозиции на РИМ. Снимки Черноморие-бг

9500 души са посетили Нощта на музеите в Бургас. В инициативата се включиха четирите експозиции на Регионален исторически музей – Бургас, художествена галерия "Петко Задгорски", културен център "Морско казино", Регионалната библиотека "П. К. Яворов", туристически комплекс "Акве калиде", туристически комплекс "Ченгене скеле", остров "Света Анастасия", бургаският "Авиомузей" и всички музеи в Бургаска област.

Силен интерес предизвика Европейската нощ на музеите в цялата област Бургас. Посетителите бяха активни до полунощ, като имаше и групи, които се самоорганизираха с личен транспорт и посещаваха музеите от Царево до Несебър. Почти всички те бяха изготвили специална програма с изложби, концерти, лекции и презентации, които привлякоха публика в музейните зали.

Шампион по посещаемост на музеите извън Бургас е музей "Старинен Несебър", с 2764 посетители. Следва ИМ – Поморие с неговите обекти Музей на солта, основна експозиция, Музей на рибарството и Римската гробница, с точно 1234 посетители. На трето място е ИМ – Средец, като в самия град посетителите са 270, а в музея в Деултум – 280. По-нататък в класацията са музеите в Созопол, Карнобат, Царево, Малко Търново, ХГ – Поморие и Приморско, като общият брой е 5025 посетители.

Така музеите в областта събраха публика от близо 15 000 посетители. Този прекрасен резултат е следствие от съвместните усилия на всички общоисторически, специализирани и художествени музеи в област Бургас.

Екипите им изказват огромна благодарност към своята прекрасна публика, която направи празника наистина незабравим. Вълненията и емоциите бяха изключително позитивни, което ни ангажира още повече за още по-богата програма през 2027 година.

Всички събития бяха организирани и изпълнени съвместно с фондацията на Община Бургас "Бургас 2032". Нашата обща работа демонстрира изключително добър синхрон между този нов инструмент и културните институции, отговарящи за културното наследство в област Бургас. Затова всички те изразяват своята голяма, искрена и топла  благодарност към ръководството и екипа на фондация "Бургас 2032". Предвид постигнатите прекрасни резултати в Европейската нощ на музеите в област Бургас през 2026 г., заявяваме своето желание нашата обща работа да продължи и в следващите години.

Галерия