Ажда ще очаква своите приятели и близки на премиерата на 28-ми май в Казиното. Снимка Личен архив

Ажда ще очаква своите приятели и близки на премиерата на 28-ми май в Казиното. Снимка Личен архив

Ажда Чаушева ще представи втората си стихосбирка, озаглавена "Пак ще дишаш, сърце". Премиерата в родния Бургас е на 28-ми май в зала "Петя Дубарова" на културен център "Морско казино". Началото е в 18.30 часа.

Специален гост ще бъде поетесата и редактор на книгата на Ажда - Маргарита Петкова.

 

- Това е втората ти поетична книга. Защо я озаглави "Пак ще дишаш, сърце"?

- Озаглавена е по едноименното стихотворение в книгата, но не аз намерих това заглавие. Маргарита Петкова беше човекът, който успя да намери квинтесенцията на книгата. И аз съм много доволна от този факт.

- Ако трябваше да промениш името на стихосбирката си, как щеше да се казва тя?

- Не бих я променила. Чувствам я много близка до себе си. Още в деня, в който се чухме с Маргарита по телефона и тя ми каза заглавието, настръхнах и усетих, че това е най-истинското заглавие на моята книга.

- На кого довери стиховете си, за да ги редактира и как приемаш дооформянето на поетичните ти търсения от друг човек?

- След първата ми стихосбирка "Портокалови нощи" мечта ми беше Маргарита Петкова да е мой редактор. Тя е вдъхновител, и аз като много жени се припознавам в поезията и. Освен това е огромна чест кралицата на съвременната българска поезия да работи с мен по тази книга. Доверих и се безапелационно. С нея се работи много леко - голям професионалист и най-важното - тя запазва смисъла и цялостта на стиховете ми. Не променя по никакъв начин значението и формата. Коригира с финес, за което и благодаря!

- Как се твори в свят, в който с помощта на AI можеш да напишеш стих?

- С любов, с чувство, с мисъл за изкуството. Изкуственият интелект няма да замени човешкия мозък и душа.

- Емоционален ли трябва да бъде един автор, за да е поет? И трябва ли сърцето ти да бъде "разбито", за да пишеш любовни стихове?

- Не трябва да бъде разбито задължително. Няма ясна формула. Човек пише в различни етапи от живота си - в радост, влюбвайки се, когато има драма или просто като няма муза сяда и работи, докато се получи. Емоция задължително трябва да има.

- Как се преоткриваш чрез стиховете си?

- Рисувам нови светове чрез моите стихове. Създавам ги и живея по-красив живот.

- Баща ти, Мустафа Чаушев, е една от легендите на българската шлагерна музика. Изкушавала ли си се той да изпее песен по твой стих?

- Ние сме тандем на сцената от много години. Аз пиша своите текстове сама. Писала съм за Фики, за Тони Стораро. За баща ми не съм писала все още. Ако е писано, ще се случи.