Анна Манукян е родена Ереван, Армения, но от 4-годишна заедно със семейството си живее в Бургас. Магистър по стратегически комуникации и медия мениджмънт. Професионалният й път започва като стажант в "Летище Бургас". През 2016 година Анна става част от екип "Събития" на Investor Media Group и участва в създаването на концепции и реализация на над 15 събития за медийната група. От 2018 година работи в полето на рекламата и маркетинга, като през годините е менажирала различни кампании на големи брандове.
Тя е основател на "За мечтаното бебе". Първото събитие от инициативата ще се проведе на 30-ти ноември с начало 10:30 часа в хотел "Санкт Петербург" в град Пловдив. Програмата е:
10:30 часа - Регистрация
11:00 часа - "Яйчниковият резерв - факти и митове" - д-р Добринка Петрова - акушер - гинеколог
11:30 часа - "Ендометриоза" - всичко, което трябва да знаем - д-р Даниел Ставрев - акушер-гинеколог и репродуктивен специалист с над 13 години медицински опит
12:00 часа - "Силата на споделянето - как да говорим открито при репродуктивни проблеми?" - д-р Венцислав Герасимов - клиничен психолог, част от екипа на Национален център по психосоматика
13:00 - 15:00 часа - безплатни консултации
- На 30-ти ноември в Пловдив организирате първото събитие от инициативата Ви "За мечтаното бебе". Защо избрахте Градът под тепетата за домакин?
- Имам много специално отношение към Пловдив, преди години съм организирала подобно събитие именно там. "За мечтаното бебе" обаче е инициатива, която няма да се ограничава до определен град, теми и партньори. Всяко наше събитие ще е на различна локация, с различен фокус и лектори. Целта ни е да акцентираме над важни въпроси и търсенето на техните отговори, защото знам от първо лице колко неизвестни и решения стоят пред всеки, който се сблъсква с репродуктивни проблеми.
- Посетителите, които ще дойдат ще имат възможността да получат безплатна консултация. Какво още планирате за тях в съботния ден?
- Това, с което ще започнем, са разговори с гост-лектори. Всеки от тях е лекар, специалист по основните теми в програмата ни. Ще разграничим митовете от фактите, свързани с яйчниковия резерв, ще обсъдим всичко важно за ендометриозата и каква сила крие споделянето.
- Вашите близки знаят, какво стои зад "За мечтаното бебе", ще споделите ли и с нашите читатели как се роди тази идея?
- През 2021-ва година след съвсем рутинен преглед и изследвания разбрах, че самата аз имам много нисък яйчников резерв. Не бях подготвена за това. Отне ми време да го приема. Да помисля какви варианти имам, кой е най-приемлив за мен. По пътя срещнах и други хора със сходни и други затруднения. И не можех да остана безучастна към това…
- Кога осъзнахте, че искате да говорите по темата и да помогнете на други жени?
- Преди година само най-близките ми приятели бяха тези, с които бях коментирала своя проблем по-задълбочено. Малко преди рождения ми ден реших да направя благотворителен уебинар и да даря 100% от събраните средства на клиника, която работи с двойки с репродуктивни затруднения. В началото ми беше много трудно да се пречупя да кажа публично защо това е важно за мен. Осъзнах, че за да бъда разбрана правилно и да дам пример - трябва да разкажа моята история. Направих го и не можех да повярвам колко подкрепа срещнах. Пазя и до днес всички съобщения, които тогава получих. Голяма част от тези съобщения бяха от хора, които дори не познавам лично. Гордея се, че заедно събрахме сума, която дарих за процедура инсеминация.
- Колко дълъг е пътят, който изминавате, за да реализирате това събитие и как искате да развиете инициативата си в бъдеще?
- Пътят беше дълъг и наистина много, много труден, защото правим всичко предимно с лични средства. Идеята за самата инициатива се роди през изминалата 2023-та година, но сега назря моментът тя да види бял свят. В края на миналия месец седнах и разписах всички + и - събитието да се случи при обстоятелствата, с които се сблъскахме. Когато погледнах тефтера, очите ми не можеха да гледат друго освен това, което беше в графа плюс. Много искам посланието, че не е страшно да говорим за трудностите по пътя към мечтаното бебе да стигне до максимално много хора. Искам "За мечтаното бебе" да бъде най-силната и подкрепяща инициатива, а това няма как да се случи, ако не поеме първия си дъх. Сега и занапред всяко наше събитие ще бъде абсолютно безплатно. Планираме също съпътстващи инициативи, с благотворителен характер, насочени към различни социални групи. Ще разказваме тепърва за тях.
- Почти всяка жена мечтае да стане майка. Едно от условията за това е наличието на яйчников резерв. Едва ли тийнейджърките и младите жени се замислят и осъзнават, колко е важен той. В тази връзка не трябва ли да има превенция и разяснителна кампания сред подрастващите в тази посока?
- Мисля, че това е задължително. Действително в ранен етап човек не се замисля за важността на превенцията, и колко ключово е да се изследваме профилактично.
Моят пример е такъв. Сама пожелах да си направя изследвания. Никой не ме е задължил. Не съм имала медицински причини - всичко изглеждаше наред. А се оказа друго…
- Колко важна е ролята на специалистите да обяснят и да подкрепят жените, които са взели решение да се изследват и да станат майки?
- Тази роля е фундаментална. Аз много вярвам в химията между лекаря и пациента. Смятам, че половината от успеха се крие в силата на тази връзка. Помня, че моя първи лекар ми описа по-скоро страшна картина. Няколко месеца по-късно, покрай киста, която ми откриха, се консултирах с друг специалист, който ми назначи допълнителни изследвания. Резултатите не бяха розови, но този лекар ми даде кураж. А надеждата е всичко!