
За мен нещата около проекта се случват в момента с доста добра скорост за България, каза Стефан Трифонов - управител на фирвата инвеститор. Снимки Авторът и Община Бургас
"Електра Транс Глобъл" ООД сключи най-голямата сделка с Българската Православна църква и ще стопанисва нейни имоти за 100 години. Сама по себе си сделката е безпрецедентна в историята на Църквата.
"Ние вземаме имота за 100 години – 50 години с опция за още 25 плюс още 25 година, което им позволява Устава. Всичко е описано в договора. Ние сега плащаме за 50 години. След това за още 25 години, след това за още 25 години. Какво ще плащаме е уточнено. С цифри няма да говорим, защото Църквата не обича, а и ние. Но това е най-голямата сделка", каза в отговор на въпрос на "Черноморие" Стефан Трифонов – управител на "Електра Транс Глобъл" ООД.
Става въпрос за 74 дка църковни имоти, собственост на бургаския храм "Света Богородица", които се намират в близост до "Летище Бургас".
Но как се стигна до тази сделка?
През 2022 година „Електра“ подписва договор с концесионера на "Летище Бургас" – "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Менидмънг" АД. Проектът предвижда да бъде изградена база за ремонт и поддръжка на самолети. Идеално място за това се оказва терен от 52 дка, който влиза в концесионната територия и не се използва от "Фрапорт". Инвестицията възлиза на 60 млн. евро. "Оказа се, че срокът от 20 години не е достатъчен, за да си върнем инвестицията. Три години го строим, а след 23 години държавата ще си прибере всичко, когато концесионният договор с "Фрапорт" изтече. Затова се отказахме от реализацията на проекта на този терен", обясни Стефан Трифонов. Малко след това става ясно, че в съседство има църковни земи, които са подходящи за инвестицията.
Началото на преговорите
В началото на 2024 година от "Електра" се срещат със свещеник Борис Беров. По това време той е предстоятел на църквата "Света Богородица". Започват разговори за терена. Те обаче са прекъснати от последвалите събития.
На 9-ти януари 2024 година умира Сливенският митрополит Йоаникий. В края на февруари започва процедурата за избор на нов Сливенски митрополит. Епархийските избиратели определиха двамата епископи измежду които Светият синод трябваше да избере бъдещия митрополит - Агатополски Йеротей и Константийски Михаил. Вместо да финализира процедурата Синодът касира направения епархийски избор и гласува Синодална наредба относно избирането на епархийски митрополити в бъдеще.
Светият синод касира избора за Сливенски митрополит в нарушение на устава си
Така на практика започна битката за Сливенска митрополия. Тя очерта и силите в Синода.
Реакцията не се забави. Свещеници, миряни и епархийски избиратели реагираха срещу решението на митрополите. Те настояха за продължаване на процедурата за избор на митрополит из между двамата достоизбираеми епископи, събрали най-много гласове на изборите - епископ Йеротей - 26 гласа и епископ Миахил - 22 гласа. Синодът не се вслуша в гласа на миряните и на свещениците. Нито писмата до Синода, нито протестите бяха взети под внимание. Единственото решение, което Синодът промени бе относно Наредбата за избор на митрополити, която бе отменена.
Проблемите в Църквата се задълбочиха и след смъртта на патриарх Неофит, който почина след дълго боледуване на 13-ти март 2024 година, буквално часове след заседанието на Синода, на което той повторно касира вота за Сливенски митрополит и отмени приетата Наредба.
На 19-ти май бе вторият опит за избор на Сливенски митрополит. Двамата епископи Йеротей и Михаил съвсем тенденциозно не бяха включени в Списъка с достоизбираеми епископи. Така избирателите трябваше да избират между Велички епископ Сионий, Знеполски епископ Арсений, Мелнишки епископ Герасим, Браницки епископ Пахомий, Главиницки епископ Макарий и Велбъждски епископ Исаак. На първия тур тогава за епископ Арсений - викарий на Пловдивския митрополит Николай, гласуваха 26 епархийски избиратели, на втория тур за епископ Герасим - 25 епархийскии избиратели. На 26-ти май 2024 г. със 7 гласа "за" от 12 гласували Знеполският епископ Арсений бе избран за седмия Сливенски митрополит. Отсъстваше митрополитът на САЩ, Канада и Австралия Йосиф. Изборът на Арсений за Сливенски митрополит не мина гладко и без реакция от страна на миряни.
Последва избор и на нов български патриарх. На 30-ти юни на втория тур от гласуването за патриарх бе избран Видинският митрополит Даниил с 69 гласа срещу 66 за Врачанския митрополит Григорий.
След избора на Сливенски митрополит и на нов патриарх, пластовете в Църквата започват да се наместват и разговорите за църковните имоти край "Летище Бургас" са подновени.
През август 2024 година Стефан Трифонов се среща с новия Сливенски митрополит Арсений и го запознава с проекта си. От този момент до сключването на договора изминават само няколко месеца.
Това е единият църковен имот предоставен на фирмата
Развоят на събитията
На 11-ти февруари т.г. в Заседателната зала на Община Бургас Сливенският митрополит Арсений и управителят на фирмата - Стефан Трифонов сложиха подписи под договора, с който Митрополията предоставя имоти на бургаския храм "Света Богородица" за реализацията на мащабна инвестиция, възлизаща на 120 млн. лева.
На 4-ти март с 46 гласа "за" общинските съветници подкрепиха докладната записка, входирана от кмета на община Бургас Димитър Николов, за изработване на Подробен устройствен план – План за улична регулация (ПУП – ПУР) за утвърждаване на трасе на нова обслужваща улица за осигуряване на транспортен достъп до имоти, находящи се в местност "Соката", в землище на квартал "Сарафово", с който се засягат поземлени имоти, общинска собственост, земеделска територия, с начин на трайно ползване "за селскостопански, горски, ведомствен път".
"Нещата се развиват с доста добра скорост за България. Екипът ни вече работи но нужните разрешителни", каза управителят на "Електра".
Как ще се финансира проекта?
"Можем да си го финансираме сами. Когато стана ясно, че имаме подписан договор за земята, ни се обадиха от четири банки, с които не работим и ни предложиха услугите си. Разговорите се водят на европейско ниво. Ние кандидатствахме за инвеститор клас "А". Можем да кандидатстваме и за финансиране по европейски програми", допълни Стефан Трифонов. Водят се разговори и с министерства.
От "Електра" са доволни, че "Фрапорт" няма да отлагат ремонта на пистата на летището, който е планиран за тази есен след края на сезона. Тя не е ремонтирана от 1982 година, когато поляци са я подготвили за провеждащото се военно учение "Щит". На практика реконструкцията на пистата влияе на реализацията на проекта. Ако тя беше отложена, а изграждането на базата започнало и завършено, можеше да се окаже, че ще има хангар за ремонт на самолети и място за тренинг на пилоти, които обаче няма да могат да се използват, защото летището няма да работи.
При добро стечение на обстоятелствата и доброто сътрудничество между Община Бургас, фирмата и държавата, процедурите преди започване на изграждането на базата ще приключат с края на ремонта на пистата.
Какво прави сделката с църковни имоти безпрецедентна?
Според Закона за концесиите максималният срок за отдаване на държавен имот е 35 години. В Закона пише:
Чл. 34. (1) (Изм. - ДВ, бр. 17 от 2021 г.) Всяка концесия се възлага за определен срок, който не може да бъде по-дълъг от 35 години, освен ако със специален закон е предвиден друг срок. Срокът на концесията може да се удължава, като общият срок на всички удължавания, независимо от основанието за това, не може да е по-дълъг от една трета от конкретния срок, определен с концесионния договор.
Според Устава на БПЦ земи не се продават. Те могат да се отдават чрез учредяване на ограничено вещно право на строеж върху дадения парцел.
Сливенският митрополит Арсений подписа договора за предоставяне на църковните имоти на "Електра Транс Глобъл"
На въпроси на "Черноморие" по отношение на сделката с "Електра" Сливенският митрополит Арсений отговори така:
а) предварителният договор предполага бъдещо – след изпълнение на необходимите действия по промяна на предназначението на парцела и други формалности от страна на инвеститора за реализиране на неговото намерение – учредяване в полза на "Електра Транс Глобъл" ООД на ограничено вещно право на строеж върху парцела, за срок от 50 години. Съгласно Устава на Българската православна църква църковните юридически лица не продават земя; върху църковна земя може да се учреди само право на строеж за срок до 50 години, или право на ползване.
в) след изтичане на 50-годишния срок постоените върху парцела сгради стават собственост на Църква "Св. Богородица". За "Електра Транс Глобъл" ООД има опция да продължи да ползва сградите и след това, срещу допълнително обезщетение в полза на Църква "Св. Богородица".
Екслузивно: Митрополит Арсений с подробности за милионна инвестиция
От думите на управителя на фирмата Стефан Трифонов обаче става ясно друго, че в договора му със Сливенска митрополия, одобрен след заседания на Светия синод, е договорен срок от 100 години - 50 плюс 25 плюс 25. Как е постигната договорката може само да се гадае.
Когато проектът бъде реализиран, край "Летище Бургас" ще има изграден един от най-големите хангарни комплекси в страната с капацитет за седем производствени линии. На първия етап от заработването на базата тук ще започнат работа 500 души, а на финала общо ще бъдат разкрити 1500 висококвалифицирани работни места.
Допълнително се предвижда изграждане на завод за ремонт на самолетни двигатели за 30 млн. лева.