Фестивалът ще се проведе на 21-ви август

Фестивалът ще се проведе на 21-ви август

"Бургас блус фест" се завръща след 14 години. Фестивалът ще се проведе на 21-ви август 2026 г. на открита сцена в Морската градина, до експозиционен център "Флора" с вход свободен. Организатор на феста е Марияна Добрева - Велева, вокалист, композитор и инструменталист на група "Силует".

След дългогодишно прекъсване фестивалът се възражда в памет на незабравимия бургаски музикант Пламен Ставрев – негов основен двигател и вдъхновител.

Наричан "душата на фестивала", Пламен Ставрев поставя началото на "Бургас блус фест" заедно със Стефан Корадов и Соня Корадова през далечната 1994 г. Първото издание се провежда зад Летния театър в Морската градина. В годините до смъртта на музиканта през 2011 г. фестивалът има осем издания на различни локации в Морската градина и привлича хиляди фенове с участията на знакови артисти от българската и международната блус сцена – Георги Минчев, Васко Кръпката, Буги Барабата, Вили Кавалджиев & Blues Traffic, Вили Казасян Биг Бенд, The Blues Brothers Band, Ruth/Steve Hartley и много други.

След смъртта на Пламен Ставрев през 2011 г. фестивалът е възроден за кратко през 2012 г. като посвещение към него. Завръщането на "Бургас блус фест" през 2026 г. продължава тази традиция – да съхрани и почете делото на Пламен Ставрев и отново да събере почитателите на тази неподвластна на времето музика.

За радост на феновете, хедлайнер на фестивала тази година ще бъде Васко Кръпката – жива легенда на българския блус и неизменна част от историята на фестивала. Той е сред първите български блусмени, създател на "Подуене блус бенд" през 1989 г., а песни като "Нека бъде светлина", "Бюрократ", "Слънчев бряг блус" и "Ден след ден" продължават да звучат актуално и днес.