Наградите бяха връчени на специална церемония. Снимки Община Царево

Наградите бяха връчени на специална церемония. Снимки Община Царево

Община Царево с отличие за съхранение на нестинарството.. В категория Традиции" (за съхранени обичаи и фестивали) признание получи нестинарството, съхранено в Странджа, а в категория „Памет" (за музеи, библиотеки и читалища) беше отличен Музеят на котвата в Ахтопол.

„Преди 15 години започва инициативата „Чудесата на България", насочена към утвърждаването на страната като значима част от европейската културна карта и популяризирането на богатото ѝ историческо и културно наследство", припомниха организаторите.

От името на отличените беше изразена благодарност към организаторите за признанието и усилията им в подкрепа на българското културно наследство. Отличието подчертава значимостта на нестинарството като една от най-древните и емблематични български традиции и отдава признание на всички, които допринасят за неговото съхраняване и популяризиране.

Специална благодарност към всички, които съхраняват традицията жива – хората от село Българи, странджанските нестинари, майсторите на тъпана и гайдата и всички, които пазят духа на нестинарския танц.

Община Царево приема наградата като ангажимент да продължи да пази и предава нестинарството – нематериално културно наследство, вписано в ЮНЕСКО, на следващите поколения.

Наградите бяха приети от директора на ОЗКССД към Община Царево Таня Янева и от д-р Атанас Орачев – уредник на „Музея на котвата" в Ахтопол.

Галерия