Днес тръгва делото срещу добива на нефт край Силистар на проучване на находища на нефт и газ в района на Южното Черноморие. Правото е предоставено на търговското дружество "Ледербел". Освен Община Царево жалби са предявили и общините Бургас и Приморско, общинските съвети на Поморие и Несебър, фондация "Биоразнообразие" и други екологични организации. Царево получи подкрепа за действията си и от ръководството на природен парк "Странджа".

 

Община Царево започна съдебната битка с икономическото министерство, за да спаси плажовете на Синеморец и Силистар. Местното население е обезпокоено от рисковете, които крие проучването на находища в района, от замърсяване на морето и последиците за околната среда, което в крайна сметка би довело до унищожаване на основния им поминък морския туризъм.

Основното възражение на царевския кмет е, че не е взето предварителното становище на местната администрация и населението и че не е направена екологична оценка на евентуалните неблагоприятни последици при авария в хода на проучвателните сондажи.

След завеждане на делата бяха проведени две срещи между екипа на министър Трайков и представители на черноморските общини, които завършиха безрезултатно.

"Ние първи оспорихме решението за добив на нефт и газ в сектор "Силистар". До датата на делото в съда не получихме сериозни гаранции от министерството за това, че ползваната технология е сигурна и че няма да търпим последици от евентуални разливи и други аварии. Не ни бяха предоставени никакви конкретни мерки за безопасност, не ни се отговори кой ще обезщети местните хора, в случай че се допусне разлив. Няма да отстъпим, защото за нас е най-важен интересът на местните хора, които постоянно живеят по крайбрежието и си вадят хляба с туризъм и рибарство, както и интересът на нашите туристически гости", заявява Арнаудов.