Черноморец и Нептун постигнаха добрите резултати. Снимки Евгени Цеков

За първи път в историята на бургаската водна топка два отбора от морския град се класираха в призовата тройка на България. Направиха го утвърдилият се сред водещите български клубове и с огромен принос за развитието на съвременното ватерполо в града „Черноморец” и възроденият преди повече от три години най-стар бургаски клуб „Нептун”. Техните отбори се класираха съответно на второ и трето място при U15, като и двата клуба споделиха взаимно радостта си от успеха.

Във финалния турнир за юноши до 15 г., провел се във Варна, ватерполистите на „Черноморец” спечелиха вицешампионската титла, а съгражданите им от „Нептун” се окичиха с бронза.

Макар и с четирима болни в състава си, на басейна в комплекс „Приморски” отборът на „Черноморец” стартира с убедителна победа над варненския „Комодор” – 12:8. Във втория мач срещу „Черно море” бургазлии започнаха ударно, поведоха със 7:2, на полувремето се оттеглиха при 10:6, решавайки че всичко в мача е решено. След почивката „моряците” обърнаха резултата, спечелиха с 13:12 и отдалечиха отбора ни от медалите.

За щастие „Черноморец” беше „върнат” в турнира от „Комодор”, който спечели варненското дерби с „Черно море” с 15:11. Така пред момчетата на Петър Йонов се откри възможност да атакуват златото.

В най-важния двубой от финалите обаче бургаските ватерполисти, за съжаление, бяха ощетени от съдиите, ръководили мача. При 6:6 в четвъртата част играта напусна един от основните състезатели на „Черноморец” -  Александър Китенов. Титулярът беше ударен с крак над водата и изваден принудително заради последвалото кръвотечение. В същото време извършителят на тежкото нарушение беше омилостивен от реферите, които не санкционираха непозволеното действие. „КПС Варна” спечели последната част с 2:0, а с това и мача с 8:6 /2:3, 2:1, 2:2, 2:0/. Така за пореден път ставаме свидетели на различен критерий в съдийството. Само преди седмица на финалите при U17 наш състезател беше изгонен за реплика към рефер…

До края на финалите „Черноморец” записа победи, които бяха решаващи за среброто. Отборът надделя с 11:7 в мача срещу „Ботев”, а с успеха в бургаското дерби – 18:10 заслужи вицешампионската титла.

Отборът на „Нептун” триумфира с бронзовите медали. Момчетата на треньорите Антон Панговски и Валентин Мартинов победиха „Комодор” с 8:6 и разбиха „Черно море” с 18:10, отстъпиха пред шампиона „КПС Варна” с 8:16 и от „Ботев” с 8:10.

За СКВТ „Черноморец”, който за 12-те години съществуване има зад гърба си над 45 отличия само от държавни първенства, това е пети комплект медали от настоящата кампания във водната топка. По-рано вицешампионски титли за клуба за сезон 2019/2020 извоюваха отборът жени, девойки младша U17, юноши младша възраст U17 и юноши старша U19.

Към среброто „Черноморец” U15 прибави и два индивидуални приза. За MVP на турнира бе обявен Мартин Янков, а за „Най-добър вратар” – Диян Матаров.

Резултати от мачовете на двата бургаски отбора: „Черноморец: „Черноморец” – „Комодор” 12:8; „Черноморец” – „Черно море” 12:13; „КПС Варна” – „Черноморец” 8:6; „Ботев” – „Черноморец” 7:11; „Нептун” – „Черноморец” 5:8; „Нептун” – „КПС Варна” 8:16; „Нептун” – „Комодор” 8:6; „Нептун” – „Ботев” 8:10; „Нептун” – „Черно море” 18:10.

Крайно класиране: 1. КПС Варна 15 т.; 2. Черноморец 9 т.; 3. Нептун – 6 т.; 4. Комодор 6 т.; 5. Черно море 6 т.; 6. Ботев 3 т.