Финалът на реставрацията бе през септември миналата година ознаменуван с хоров концерт. Снимки Архив Черноморие-бг и Община Бургас

Финалът на реставрацията бе през септември миналата година ознаменуван с хоров концерт. Снимки Архив Черноморие-бг и Община Бургас

Два проекта на Община Бургас са номинирани в конкурса "Сграда на годината", който се провежда под патронажа на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Първият проект е свързан с реставрацията на катедрален храм "Св. св. Кирил и Методий", а вторият - обособената детската площадка "Рибарски истории" в културно-туристически комплекс "Ченгене скеле".

Реставрацията на бургаския храм е с номинация в категорията "Проекти, свързани с развитието на градовете". "Фасадна консервация и реставрация на сградата на храм "Св. св. Кирил и Методий" - град Бургас" е част от проекта "Силата на водата. Подкрепа за повишаване потенциала на Община Бургас като конкурентноспособна туристическа дестинация" обединяващ работата по 4 обекта в обща концепция. Сградата е строена в периода 1895-1927 г. като за водещ архитект на екипа се счита Рикардо Тоскани. Храмът е кръстокуполна, трикорабна базилика с Т-образна планова схема, типична за края на XIXв. Общата застроена площ е 516 кв.м., дължина - 32 м; широчина - 21 м. Главният купол е с диаметър 8,40 м. и с височина от пода 28 м., камбанарийните кули са високи по 25 м., а покрива на централния кораб достига 16.50 м. Храмът е изписан от професорите от Държавната Художествена Академия Димитър Гюдженов, Николай Кожухаров, Георги Богданов и Николай Ростовцев. Сградата е обявена за архитектурно-строителна недвижима културна ценност от национално значение в Държавен вестник, бр. 18/1979 година и декларирана като художествена недвижима културна ценност с писмо №3186/27.02.1992 година.

Възстановяване на фасадите е технологично, организационно и скулптурно предизвикателство от най-висок ранг. Реставрационната задача заложена като строителна се превърна основно художествена, в мащаб, който не е реализиран до сега в България. Масовата част на фасадната облицовка и декорация е изпълнена от сиво-зелен андезит (айтоски камък).

За гарантиране на качеството и устойчивостта някои от материалите и помощни средства се внесоха директно от производителите им в Италия, Германия и Англия. За новото фасадно осветление за използвани специално изработени иновативни тела с ниска консумация на ел. енергия дълъг живот, удобно обслужване и управление. Независимо от извънредно трудния период на световна епидемия и непредвидена инфлация, не са правени компромиси с качеството на вложените материали, технологичните реставрационни процеси и високо квалифицирания труд. Допълнително бяха отстранени проблеми по покрива, застрашаващи както фасадите, така и ценните стенописи в храма. Педя по педя е проучена, обработена, моделирана и консервирана фасадна повърхност от 3232м2. Ретуширани до първоначалната форма и свалени 60 отпечатъка от обемните и линейните фасадни елементи за изработване на калъпи за тиражиране. Отлети са над 1240 броя елемента за замяна на ерозиралите участъци и фасадна декорация. 

В същата категория "Проекти, свързани с развитието на градовете" на конкурса "Сграда на годината" се състезава и детската площадка, която е изградена в културно-туристическия комплекс "Ченгене скеле".

"Рибарски истории" е детска образователна площадка с фокус върху популяризиране на рибарския занаят и информираност по темите за екология, опазване на околната среда, водите, флората и фауната в Черно море.

Включва различни по характер зони: площадно пространство, където са съсредоточени местата за сядане и образователните материали, сензорна част (включваща игра с вода и сензорна пътека), детска площадка 0-3г, зони за игра 3-7г и 3-12г.

Съоръженията са изработени от акациева дървесина, по авторски проект, с дизайн, вдъхновен от мястото и темите на площадката.

Атракцион с разнообразни съоръжения за игра и активно движение - за деца от различни възрастови групи;

- Сензорна зона;

- Зона за рекреация с места за сядане, зона за пикник;

- Зона със занимателни и информационни панели, посветени на знанията за биоразнообразието в Черно море и изграждане на екологичната култура и природозащитното поведение у младите хора;

- Зона за озеленяване.

За номинираните проекти може да се гласува на сайта на конкурса - награда на публиката.