
Очаква се през уикенда максималната температура в Кордоба да е около и над 40 градуса. Снимки Авторът
Горещата вълна в Западна Европа продължава. Испания е сред най-засегнати страни, където почти всеки ден падат нови температурни рекорди. В провинция Кордоба през седмицата температурите са над 35 градуса, а през уикенда се очаква да минат и критичната граница от 40 градуса. Подобна е картината и в Севиля, Толедо и Сарагоса. Местни медии пишат, че дори и севера, не е пощаден от екстремните горещини. Времето в Билбао се приближава до най-високите температури, регистрирани някога през май. В Кантабрия, Астурия и вътрешността на Галисия температурите също са на нива много над нормата.
Жителите на Кордоба, която традиционно е сред най-горещите точни в страната, са свикнали с жегите, макар че тази година те започнаха много по-рано. "Хората са свикнали тук и знаят как да процедират - през деня на климатик и с по-малко активности на открито. Тези, които работят навън, имат ограничения за престоя между 14.00 и 18.00 часа. Никой не раздава вода, но има много термометри из града, които отчитат градусите. Този уикенд се очаква да са над 40. Тук времето не е толкова влажно като в Бургас, климатът е сух, което създава усещане все едно си в работеща фурна", разказа Мария Горанова, която от години живее в там. Именно заради жегите, живота в града започва след пладне. В края на май температурите обаче не падат под 27 градуса дори и по тъмно.
Екстремните жеги обхванаха и Франция, където те дори взеха две жертви, както и Италия, и Обединеното кралство. Именно там в Кю Гардънс в Лондон живакът достигна 35,1 градуса, с което беше счупен рекордът от 34,8°C, поставен ден по-рано.


