Именувана на зала и засаждане на дръвче в памет на проф. д-р Мими Стойчева бяха част от събитията по случай годишнината. Снимки университет Проф. д-р Асен Златаров

Именувана на зала и засаждане на дръвче в памет на проф. д-р Мими Стойчева бяха част от събитията по случай годишнината. Снимки университет Проф. д-р Асен Златаров

Факултетът по обществено здраве и здравни грижи (ФОЗЗГ) на бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" отбеляза своята 10-та годишнина. Тържествената церемония събра в аулата на корпус "Медицински науки"академичния и преподавателски състав на университета, представители на държавната и местната власт, ръководители на здравни заведения и институции, и студенти.

"В началото на съществуването си ФОЗЗГ имаше 40 студенти и 10 преподаватели. Сега факултетът има близо 500 студенти и повече от 60 човека академичен състав. Именно това звено даде възможност на университета да излезе извън границите на Бургас. През тази година бе разкрит филиал за обучение на медицински сестри в Добрич, предстои и откриването на такъв в Казанлък", каза ректорът проф. д-р Христо Бозов.

Областният управител на област Бургас Мария Нейкова поздрави преподавателския състав на ФОЗЗГ и неговите студенти по случай годишнината.

"Според мен успехите в университета се дължат на факта, че всички заедно работихме за разширяването на висшето училище с нови звена, които са крайно необходими на бургаското и българското здравеопазване в момента. Преодоляхме скептичното отношение на мнозина, които бяха резервирани, че е възможно откриването на този факултет. А ние открихме вече два в областта на медицината и общественото здравеопазване и се готвим за разкриването на трети – по фармация", каза кметът на Бургас Димитър Николов.

Специален гост на събитието беше и проф. д-р Петко Петков, д.т.н., ректор от изминал мандат, който отбеляза, че през времето, в което е оглавявал университета се е борил заедно с местната власт за узаконяването на ФОЗЗГ от Народното събрание на Република България.

По повод честването на ФОЗЗГ се проведе инициативата "Един академичен час" с участието на проф. д-р Цекомир Воденичаров, който е доайен е областта на общественото здраве. Той засегна теми, свързани с етиката, финансирането и здравната политика. Проф. Воденичаров сподели, че фундаментът на здравната политика е етиката. Според него трябва да съществува практика за иницииране на публичен дебат, вследствие на който да се вземат решения с консенсус.

На финала на празника бе именувана зала на покойната проф. д-р Мими Стойчева, която бе първият декан на ФОЗЗГ след основаването му и бе засадено дръвче в нейна памет.

Галерия