Бургаските гвардейци впечатлиха присъстващите на събитието. Снимки ПГЕЕ

Бургаските гвардейци впечатлиха присъстващите на събитието. Снимки ПГЕЕ

Гвардейците на бургаската Професионална гимназия по електротехника и електроника "Константин Фотинов" дефилираха в София. По случай 150 години от Априлското въстание в столицата беше поставено началото на Първия национален преглед на младежките гвардейски отряди и оркестри. Събитието се осъществи  под патронажа на Президента на Република България госпожа Илияна Йотова и по инициатива на д-р Денислава Ангелова, председател  на сдружение "Младежки гвардейски отряди".

На тържествения преглед присъстваха и Негово Светейшество Даниил – патриарх на България и Софийски митрополит, д-р Мустафа Хаджи – главен мюфтия, полк. Петър Киндалов – командир на Националната гвардейска част, дипломати и посланици от различни страни, народни представители, Весела Лечева – председател на Българския олимпийски комитет и други.

Впечатляващо беше представянето на IV-ти ученически гвардейски отряд и II-ри ученически оркестър към ПГЕЕ "Константин Фотинов" в тържествения преглед, превърнал се в символ на съхранената българска идентичност и на връзката между поколенията. Със съдействието на Община Бургас и под ръководството на учителите Николай Драгиев, Петър Бакалов, Стайко Стайков, на директора на гимназията инж. Павлина Градишка  младите гвардейци демонстрираха дисциплина, чест и уважение към историята и героите, дали живота си за Отечеството и неговата свобода.

В словото си госпожа Илияна Йотова спомена, че във времена на динамични технологични промени младите хора показват, че любовта към България, уважението към традициите и почитта към предците продължават да живеят силно в сърцата им. Президентът коментира и символиката на гвардейската униформа с думите: "Пазете честта на униформите, които сте облекли днес. В тях има много символика, много славна история и не по-малко славно бъдеще. Вгледайте се в гайтаните, в калпаците с перата, спомнете си за българските четници и юнаци, които направиха българската общонародна революция".

С участието си в тържественото събитие гвардейците и оркестърът към ПГЕЕ "Константин Фотинов" отправиха ясно послание, че  вярват в силата на националната памет и носят с гордост българския дух. 

Галерия