Случващото се с автогарата е пример за това как институциите трудно комуникират помежду си, заяв икметът Тихомир Янакиев. Снимка Община Созопол
"Созопол е град с много древна история и където и да има изкопни работи, ще излезе археология. Но този град е жив, в него живеят хора. Не може да го консервираме и да не се извършват никакви дейности. Ако държавата смята, че откритите сега артефакти са от изключителна ценност за жителите на града и за неговите гости, да намери средства за това. При това с грижа, като добър стопанин, защото сме свидетели на случващото се с години на остров "Свети Кирик и Юлита", каза кметът на община Созопол Тихомир Янакиев. Той смята, че спешно трябва да се направи укрепване на разкопките, тъй като те са стигнали до 6 м. дълбочина и вече са опасни. Притеснението му е, заради забавяне от страна на държавата, да не остане огромна дупка в центъра на Созопол, каквито примери има в други части на града.
В тази връзка кметът Тихомир Янакиев е изпратил писмо до министъра на културата, с което изисква от министерството да укаже по какъв начин ще се финансира довършването на разкопките на терена, на който ще бъде построена автогарата в града. Според него, ако разкопките са само на първоначалното петно, на което ще бъде сградата на автогарата, Общината има възможност да го финансира. Сега обаче Министерството на културата иска разкопаване на целия парцел, който е 4 пъти по-голям и това не е по силите на общинския бюджет.
Визата за разкопките е съгласувана през лятото на 2021 г. след дълго забавяне на отговор на искането на Община Созопол. В тази виза е посочено, че разкопките ще бъдат под сградата на автогарата, на площ около 350 кв.м. Общината е изпълнила искането на Министерството на културата.
В протокола на последната комисия, която трябваше да приеме извършената от археолозите работа до сега, е посочено, че трябва да се извършат още разкопки, на целия парцел, който е предвиден за автогара и е на площ около 2 дка.
Според кмета Тихомир Янакиев това е абсурдно, защото, ако до момента Общината е инвестирала в разкопки малко под 300 000 лева, разкопаването на 4 пъти по-голяма площ ще струва над 1 млн. лева. Първоначално намирането на тези средства е било вменено на Общината. В протокола на комисията обаче е записано, че тези средства, за допроучване на останалата част от обекта, трябва да се осигурят от министъра на културата целево с бюджета за 2025г.
"Случващото се с автогарата е пример за това как институциите трудно комуникират помежду си. И докато местните власти продължават да работят въпреки икономическите турболенции, за голяма част от държавните институции не съм убеден, че е така", допълни кметът.
Междувременно общинската администрация е направила и постъпки да получи от държавата път, който свързва парцел, предвиден за евентуален транспортен хъб в квартал "Мисаря", с околовръстното шосе. При невъзможност да се осъществи проектът за автогара в Стария град, кметът Янакиев обмисля и възможностите тя да се премести в новия квартал. В този случай обаче автогарата ще бъде далече от стария град, а и от голяма част от новия. "Освен това ще трябва да се направи и вътрешно-градски транспорт, а това е свързано с още много финанси и логистика, каквито в момента общината няма", уточни Янакиев.
"Дори и да има транспортен хъб в квартал "Мисаря", ние ще настояваме в Стария град да има поне автобусна спирка за улеснение на жителите на града и на туристите", категоричен е кметът Тихомир Янакиев.