Кметовете на морските общини се обединиха срещу идеята на природозащитната организация. Снимка Община Созопол

Кметовете на морските общини се обединиха срещу идеята на природозащитната организация. Снимка Община Созопол

Кметовете на Созопол, Приморско и Царево - Тихомир Янакиев, Иван Гайков и Марин Киров не искат "Маслен нос" да стане резерват. Те изразиха категоричната си позиция на среща инициарана от "Грийнпийс", които стоят зад идеята. От организацията са публикували предложението си в интернет пространството, което ще внесат в Министерството на околната среда и водите.

На срещата стана ясно, че администрациите на трите общини, които ще бъдат засегнати от него, не е запозната с този документ. Вместо това на присъстващите беше раздаден лист с много ограничена информация и схема на територията в морето, която ще попадне в бъдещия резерват.

Кметът на Община Созопол Тихомир Янакиев попита как и по какви критерии е определена точно тази територия и кои са били другите зони в Черно море, които са били обсъждани. Той уточни, че в резервата са включени частично зони от Созопол и Царево и цялото Южно Черноморие ще бъде засегнато. Според кмета Янакиев подобни решения се взимат не само на база на екологични оценки, а трябва да се вземат предвид и икономическите анализи, които ще покажат как това ще се отрази на местното население.

"На място не ни предоставиха категорични и ефикасни доклади. Непрекъснато казваха, че се доработва. Нито веднъж, когато се прокарва защитена зона, процесът не е съпроводен от представяне на доклад за оценката на въздействието на тази зона върху нормалния живот в съответната община. Тук съвсем нормално идва позицията на трите общини, че ние сме против резерват "Маслен нос". По време на самото обсъждане си позволиха да кажат, че Созопол и Царево не са засегнати от зоната. Те предлагат карта, в която Лозенец, части от Созопол са в зоната, но казват: "Вие какво се обаждате? Вие не сте засегнати!". Дори и да не сме засегнати, няма да оставим община Приморско сама в тази битка, защото дълги години община Царево беше сама в битката с екологичните организации. Ние имаме ужасно лош опит със зоната около плаж "Корал", която отпадна в съда като незаконосъобразна, защото се бързаше. По същия начин се бързаше и за сухопътна защитена зона "Корал". Там пък се оказа, че екологичният доклад е съвсем нелегитимен и оспорен от всички участници в процеса. Когато видяха, че не могат да прекарат защитена територия около "Корал", директно ни наказаха законово като прокараха 500-метрова забрана за строителство в Лозенец. Това накърни правото на собственост на над 300 собственици на имоти и ощети общината с 600 000 лева. И когато ние изложим всички тези доводи защо сме против, имаме недоверие, защото те не са ни представили адекватни документи, те най-високомерно ни казват: "Ама вие нищо не казахте за морския резерват?". Напротив казвам го – нямаме отговори на това защо точно тук, защо на място, където има три развити общини, а не на Иракли примерно, където няма община?", заяви кметът на Царево Марин Киров.

На срещата присъстваха съветници от община Царево, кметове на населени места от морските общини, рибари, граждани.