Съвременната наука потвърждава ефективността на редица лечебни растения, които помагат при стрес. Снимките са илюстративна

Съвременната наука потвърждава ефективността на редица лечебни растения, които помагат при стрес. Снимките са илюстративна

Още от древни времена хората са разчитали на различни отвари с успокояващо действие, за да поддържат нервната си система и да си гарантират добър сън. Тази практика се е запазила и до наши дни.

Съвременната наука потвърждава ефективността на редица лечебни растения, които помагат при стрес, облекчават напрежението и дори могат да окажат благоприятно въздействие при състояния на депресия. Все пак е важно да се подчертае, че при по-сериозни психични проблеми е необходимо професионално медицинско мнение и адекватно лечение.

В тази статия ще обърнем внимание на няколко билкови отвари, спечелили си славата на чайове за успокоение и по-лесно заспиване.

Чай от лайка

Лайката традиционно се използва като средство за облекчаване на тревожност и безсъние. Освен че съдържа ценни растителни съединения с влияние върху нервното напрежение, тази билка има и аромат, който според мнозина подпомага релаксацията.

Един от основните биоактивни компоненти в лайката е апигенинът. Той има способността да активира определени рецептори в мозъка, които допринасят за намаляване на тревожността и стимулират съня.

В едно научно изследване хора с генерализирано тревожно разстройство (ГТР) приемали екстракт от лайка. Резултатите показали, че той е помогнал за облекчаване на симптомите и намаляване на тяхната интензивност [1].

Чай от маточина

Маточината отдавна се използва като средство за облекчаване на безсъние, безпокойство и депресия.

Тази билка има лек лимонов аромат и принадлежи към същото семейство като ментата. Произхожда от Европа, Северна Африка и Западна Азия, но днес се отглежда в много части на света.

Традиционно маточината се използва за подобряване на настроението и когнитивните функции. Тя има леко успокояващо действие, което я прави особено подходяща за консумация преди сън.

Научни изследвания показват, че приемът на студен чай от маточина или на кисело мляко, подправено с билката, може да намали нивата на тревожност и да подобри настроението [2].

Благодарение на своето седативно действие, маточината оказва благоприятно влияние и при нарушения на съня.

Зелен чай

Зеленият чай е определян като една от най-здравословните напитки в света. Той е богат на антиоксиданти, които оказват благоприятно въздействие върху организма. Сред основните му ползи са:

- подобряване на мозъчната функция;
- подпомагане на редукцията на телесни мазнини;
- превенция на някои видове рак.

Зеленият чай е особено подходящ за хора, които търсят алтернатива на кафето. Макар че съдържа кофеин (в по-малки количества в сравнение с кафето), той включва и L-теанин – аминокиселина с успокояващо действие, която може да намали тревожността.

Проучване, проведено сред възрастни хора над 70 години, установява, че по-високата консумация на зелен чай е свързана с по-ниска честота на симптомите на депресия.

Изследвания при животни също сочат, че зеленият чай може да повиши нивата на допамин и серотонин – невротрансмитери, често наричани „хормони на щастието“, които са пряко свързани с подобряване на настроението.

Чай от ашваганда

Ашваганда е древна лечебна билка. Тя е класифицирана като адаптоген, което означава, че може да помогне на тялото да се справи със стреса.

Тази традиционна аюрведична билка е известна с лечебните си свойства и се използва от векове.

Ползите от нея включват:

-Засилване на мозъчната функция;
- Понижаване на нивата на кръвната захар и кортизола („хормона на стреса“);
- Смекчаване симптомите на тревожност и депресия.

Ашвагандата се използва за забавяне процесите на стареене, укрепване и изграждане на мускулите, облекчаване на ревматоиден артрит.

Последните изследвания показват обещаващи резултати по отношение приема на ашваганда при хипотиреоидизъм (състояние, свързано с нарушена функция на щитовидната жлеза).

Чай от пасифлора

В природата са известни около 500 различни вида пасифлора, като най-често използваният за медицински цели е Passiflora incarnata. Растението отдавна е познато с успокояващото си действие, особено при състояния на тревожност и нарушения на съня.

Научни изследвания показват, че Passiflora incarnata може да повиши нивата на гама-аминомаслена киселина (GABA) в мозъка – невротрансмитер, който понижава нервната активност. Това води до усещане за спокойствие и улеснява заспиването.

В едно от проучванията участниците консумират чай от лилава пасифлора в продължение на седем дни. В края на периода те съобщават за подобрено качество на съня. Изследователите отбелязват, че растението е особено ефективно при хора с леки форми на безсъние [3].

Освен това експертите са на мнение, че този вид пасифлора може да се справи с тревожността. Проучване, публикувано в списание Anesthesia and Analgesia, изследва ефекта ѝ върху пациенти, на които предстои операция. Резултатите показват, че тревожността е била по-ниска при участниците, приели пасифлора, в сравнение с тези, получили плацебо.

Жълт кантарион

Жълтият кантарион е най-известен със способността си да облекчава симптомите на лека до умерена депресия. Смята се, че активните му съединения – особено хиперицин и хиперфорин – влияят на нивата на невротрансмитери в мозъка, като серотонин, допамин и норепинефрин, които регулират настроението и емоционалното състояние.

Чаят (или екстрактът от жълт кантарион) може да бъде полезен при хронична тревожност, напрегнатост и раздразнителност, без да предизвиква сънливост, както е при някои медикаментозни средства.

Някои изследвания показват, че билката може да подпомогне заспиването и да подобри качеството на съня при хора, страдащи от безсъние, особено когато то е причинено от психически стрес или депресивни състояния.

Жълтият кантарион често се използва за облекчаване на симптоми, свързани със сезонно афективно разстройство, което засяга хора предимно през зимните месеци.

Важно предупреждение:

Жълтият кантарион може да взаимодейства с множество лекарства, включително антидепресанти, контрацептиви, лекарства за сърце, епилепсия и др. Затова не трябва да се комбинира с други психоактивни вещества или медикаменти без лекарска консултация.

 

Използвани източници:

[1] Mao JJ, Xie SX, Keefe JR, Soeller I, Li QS, Amsterdam JD. Long-term chamomile (Matricaria chamomilla L.) treatment for generalized anxiety disorder: A randomized clinical trial. Phytomedicine. 2016 Dec 15;23(14):1735-1742. doi: 10.1016/j.phymed.2016.10.012. Epub 2016 Oct 24. PMID: 27912875; PMCID: PMC5646235.

[2] Scholey, A.; Gibbs, A.; Neale, C.; Perry, N.; Ossoukhova, A.; Bilog, V.; Kras, M.; Scholz, C.; Sass, M.; Buchwald-Werner, S. Anti-Stress Effects of Lemon Balm-Containing Foods. Nutrients 2014, 6, 4805-4821.

 [3] Ngan A, Conduit R. A double-blind, placebo-controlled investigation of the effects of Passiflora incarnata (passionflower) herbal tea on subjective sleep quality. Phytother Res. 2011 Aug;25(8):1153-9. doi: 10.1002/ptr.3400. Epub 2011 Feb 3. PMID: 21294203.