Лавандулата намира широко приложение – от кулинарията и козметиката до ароматерапията и медицината. Снимките са илюстративна

Лавандулата намира широко приложение – от кулинарията и козметиката до ароматерапията и медицината. Снимките са илюстративна

Лавандулата отдавна е символ на аромат и цвят, но зад тази билка се крие и богата история. Произходът на името ѝ идва от латинската дума „lavare“, което означаваща „измивам“. Най-старите сведения за използването на лавандула водят към Древен Египет, където маслото ѝ е било използвано в ритуали по балсамиране.

Днес лавандулата намира широко приложение – от кулинарията и козметиката до ароматерапията и медицината.

В следващите редове ще разгледаме четири доказани ползи от консумацията на лавандулов чай и използването на екстрактите от растението.

Натурален стимулатор на доброто настроение

Лавандулата е известна с въздействието си върху психиката – облекчава симптомите на тревожност, депресия и психическа умора. Според различни изследвания нейните активни съединения влияят на определени зони в мозъка, като подобряват предаването на сигнали между невроните, което води до повишено настроение и усещане за спокойствие.

Макар да има доказателства, че ароматът на лавандулата и пероралните препарати с лавандулово масло подобряват настроението и успокояват ума, не е съвсем ясно дали чаят от тази билка би имал същия ефект.  

Проучване в Тайван с 80 майки на бебета установява, че жените, които пият по една чаша (250 ml) лавандулов чай дневно в продължение на две седмици, се чувстват по-малко уморени и депресирани. Резултатът обаче се запазил само в краткосрочен план – след четири седмици разликата между участничките в изследването изчезнала и тревожността на жените се върнала [1].

Спокоен сън с помощта на лавандула

Смята се, че успокояващият ефект на лавандулата върху организма може да подобри и съня.

Едно двумесечно проучване при 158 майки в следродилен период установява, че жените, които 4 пъти в седмицата са правили дълбоки вдишвания с аромат от лавандула, са имали значително по-добро качество на съня от тези в групата с плацебо.

При друго изследване са включени 79 студенти, страдащи от безсъние. На всеки един от тях е поставяна лепенка с аромат от лавандула върху гърдите, докато спи. След края на изследването е отчетено подобрение на качеството на съня, както и на продължителността му [2].

Ето защо, ако страдате от безсъние, можете да се насладите на чаша лавандулов чай преди лягане. Ефектът ще бъде още по-добър, ако отделите време да вдишате аромата и да усетите вкуса на напитката.

Облекчение при менструални спазми

Много жени страдат от болки по време на месечния цикъл. Лавандулата може да предложи облекчение.

Проучване с 200 жени в Иран установява, че вдишването на лавандулов аромат по 30 минути дневно в първите три дни от цикъла води до по-малко болезнени спазми [3].

Макар масажът с етерично масло от лавандула също да се счита за ефективен, липсват достатъчно изследвания за влиянието на чая или хранителните добавки с лавандула върху този проблем.

Приятел на кожата

Лавандуловото масло е познато с противовъзпалителните и антибактериалните си свойства. Това го прави предпочитан компонент в продукти за акне, псориазис и лечение на рани и ожулвания.

Изследване върху плъхове показва, че при локално нанасяне на масло от лавандула се ускорява заздравяването на кожата, благодарение на стимулирането на синтеза на колаген [4].

Тези резултати предполагат, че някои форми на лавандулата могат да насърчават заздравяването на кожата и образуването на колаген.

Как да си приготвите лавандулов чай

Мнозина твърдят, че чаша лавандулов чай повишава настроението и намалява тревожността. Приготвянето му е лесно – една чаша вряла вода се изсипва върху половин чаена лъжичка изсушени цветчета и се оставя да се запари за няколко минути. Можете да използвате и готови пакетчета от магазина.

Както при повечето билкови чайове, и при лавандуловия има някои особености, които трябва да се вземат предвид. Макар и рядко отварата от тази билка може да предизвика необичайно ускорен сърдечен ритъм.

Що се отнася до екстрактите от лавандула, те се предлагат под формата на масла и добавки. Няма стандартизирани дози за добавките, а лавандуловите масла трябва да се използват с повишено внимание.

Преди да втриете лавандуловото масло в кожата си, смесете няколко капки от него с масло носител (кокосово, масло от жожоба и др). Може да си направите и тест с лепенки, за да видите как кожата ви реагира на разреденото лавандулово масло, преди да го използвате.

Не нанасяйте неразредено лавандулово масло директно върху кожата си, тъй като това може да предизвика дразнене и възпаление. За всички етерични масла важи правилото да се смесват с масло носител преди локално приложение.

За да използвате лавандуловото масло за ароматерапия, поставете няколко капки върху памучно тампонче или кърпичка и вдишвайте. Можете също така да използвате дифузер за етерични масла.

Поради възможното му въздействие върху нервната система, преди да използвате каквато и да е форма на лавандула, посъветвайте се с вашия лекар – особено ако имате някакви сърдечни заболявания или приемате лекарства.

Имайте предвид, че безопасността на чая и маслото при бременни и кърмещи жени все още не е доказана.

 

Използвани източници:

[1] Worldviews Evid Based Nurs. 2015 Dec;12(6):370-9. doi: 10.1111/wvn.12122. Epub 2015 Nov 2. PMID: 26523950.

[2] Lillehei AS, Halcón LL, Savik K, Reis R. Effect of Inhaled Lavender and Sleep Hygiene on Self-Reported Sleep Issues: A Randomized Controlled Trial. J Altern Complement Med. 2015;21(7):430-438. doi:10.1089/acm.2014.0327

[3] A Triple-blind Randomized Clinical Trial. Ann Med Health Sci Res. 2016;6(4):211-215. doi:10.4103/amhsr.amhsr_527_14

[4] BMC Complement Altern Med. 2016;16:144. Published 2016 May 26. doi:10.1186/s12906-016-1128-7

Галерия