От Общината изпратиха писмо до медиите във връзка с изисканите документи. Снимка Архив Черноморие-бг

От Общината изпратиха писмо до медиите във връзка с изисканите документи. Снимка Архив Черноморие-бг

"Община Бургас приветства усилията на българските институции да реагират на всеки един сигнал, оказва пълно съдействие и няма никакви притеснения за законността на действията си", заявиха от пресцентъра на Общината. Повод за писмото им стана запитване от страна на журналисти за проверка в администрацията във връзка с документи за деактуване на имоти държавна собственост.

" Община Бургас ежедневно се извършват проверки от различни институции. Община Бургас съдейства на всички контролни органи, които следят за законността във всяка една сфера.

Всички документи свързани със заповеди за деактуване в полза на държавата са предоставени многократно на компетентните органи. Същите бяха предоставени отново и днес.

Община Бургас няма как да продава, нито да се разпорежда с имоти, които са присъдени от българския съд именно на българската държава още през 2012 г. Община Бургас не тълкува, а директно изпълнява решенията на българския съд и със заповед ги е деактувала в полза на държавата.

Община Бургас няма отношение към последващото разпореждане с държавни имоти", пише в писмото на Общината.

Днес представители на Икономическа полиция влязоха в сградата на Областна управа, за да изискат документи касаещи имоти в лесопарт "Росенец".

Икономическа полиция влезе в Областна управа, заради Росенец

На сесия на Общинския съвет Бургас, която се проведе на 28-ми април 2020 година, бе приета докладната записка, входирана от кмета Димитър Николов, свързана в промяна на собствеността на път от публична общинска в частна общинска собственост. Пътят води към имоти, които се свързват с Ахмед Доган - бивш лидер на ДПС и сега негов почетен председател. По думите на кмета Николов тогава промяната се налагала по искане на "Лукойл България", за да бъде направен път до нефтобазата им, а докладната била обвързана с проект на стойност 5 млн. лева за изграждане на пречиствателна станция в Рибарското селище.

Приемането на докладната записка доведе и до протести, организирани от лидера на "Да, България" Христо Иванов до сараите на Доган. А в предишния парламент бе съдадена и комисия "Росенец", която имаше за цел да изясни ползването на имотите. Животът на комисията обаче бе кратък, също като на Народното събрание.