От ръководството на болницата са готиви да назначат веднага лекар специалист. Снимка Архив Черноморие-бг

От ръководството на болницата са готиви да назначат веднага лекар специалист. Снимка Архив Черноморие-бг

Пациенти с таласамия пътуват до Варна за лечение, заради липса на специалист в УМБАЛ - Бургас. Около 12 души са диагностицирани с това заболяване в града. Характерното за него е нуждата от кръвопреливане веднъж на всеки три до пет седмици в хематологично отделение, както и прием на специални медикаменти за извеждане на желязото от кръвта. Ако състоянието не се лекува, лекарите откриват класическите белези - тежка анемия, жълтеница, силно увеличаване на размерите на черния дроб и далака, деформация на костите и др. При тежката форма на таласемия започването с редовни кръвопреливания става най-често до втората година от диагностицирането. Ако не се вземат мерки и лечението се прекъсне се стига до сърдечни, чернодробни, ендокринни и други усложнения, които могат да доведат до фатален изход.

Болните са написали жалба до обществения посредник на Бургас Тодор Стамболиев и в него посочват, че след кончината на завеждащия отделението, хематолог - д-р Димо Рибов през месец декемврим.г., отделението по "Вътрешни болести и клинична хематология" в УМБАЛ Бургас е било закрито, поради липса на друг специалист. 

"Всички си мислехме, че това ще е за кратък период от време, но вече  повече от месец лицата страдащи от болести, свързани с  лечение на кръвта не намират адекватна помощ, а при някои от тях лечението на заболяването е жизненоважно и то не бива да бъде преустановявано, или дори прекъсвано. Сега болните се принуждават да пътуват ежемесечно до най-близкото такова отделение, находящо се в град Варна, което ги поставя в много затруднено положение предвид съпътстващата болест и им коства допълнително време и  средства.

Мисля, че до намирането на трайно решение, трябва да бъде търсена и осигурена възможност, най-вероятно срещу допълнително заплащане да бъде командирован лекар - специалист хематолог, който  макар и за няколко дни в месеца да може да оказва нужната помощ. Отделението все пак разполага с необходимата апаратура и е работило  съвсем доскоро.

Назначаването на специалист-хематолог и възстановяване на работата на отделение "Вътрешни болести и клинична хематология" към УМБАЛ - Бургас е жизненоважно за множество пациенти, които разчитат на провежданото там лечение", пише Тодор Стамболиев в писмото си до зам.-кмета по здравеопазване в Община Бургас Йорданка Ананиева.

"УМБАЛ - Бургас е на страната на пациентите с хематологични диагнози и активно търси решение на техния проблем. Той съществува от месеци, още от излизането в болничен на покойния д-р Рибов, началник на Вътрешно отделение с хематологичен профил. Д-р Рибов беше единственият специалист-хематолог в болницата, а за да бъде провеждано лечение, включително и кръвопреливане на таласемиците, има изискване на НЗОК в болницата да има специалист-хематолог на щат, под чието наблюдение да се извършват процедурите. Заради липсата на такъв специалист след смъртта му се наложи отделението да преустанови временно своята дейност.

Първата стъпка, която предприе ръководството на УМБАЛ Бургас още през ноември миналата година (докато д-р Рибов бе в болничен), бе да проведе разговор с всички специалисти по хематология, работещи в доболнична помощ в Бургаска област. Това е рядка специалност и работещите хематолози са не повече от 5 души. Всички те са с изградена практика и кариера и към момента не са съгласни да работят в отделението. С някои от тях разговор е провеждан повече от веднъж. За проблема е информирано с писмо МЗ, Здравната каса и Българско медицинско сдружение по хематология. Проведен е разговор с председателя на Дружеството с молба да информира работещите хематолози в цялата страна за възможността да оглавят Отделението по вътрешни болести в УМБАЛ Бургас до провеждане на конкурс. Обявата е качена и на сайта на болницата и разпространена в медицински издания. До момента кандидатури не са постъпили.

Има два начина за решаване на проблема на таласемиците - провеждане на кръвопреливанията без специалист на трудов договор или спешно назначаване на такъв специалист.

По първия начин - поискахме разрешение от НЗОК да направят изключение и да провеждаме процедурите по кръвопреливане без специалист-хематолог на щат, а под надзора на такъв специалист, но на граждански договор. Той би могъл да бъде както от Бургас, така и командирован специалист, както предлага Омбудсманът. До момента нямаме отговор на писмото. Ако НЗОК и МЗ ни разрешат да извършваме кръвопреливанията без такъв специалист на трудов договор, имаме готовност да го направим веднага. Това би спестило пътуването на таласемиците до Варна.

УМБАЛ Бургас отправя своята покана към всички специалисти по клинична хематология в страната за възможността, която предлага - оглавяване на отделението до провеждане на конкурс. Ръководството е готово да назначи веднага всеки лекар със специалност "Клинична хематология" на ръководната длъжност, да му предостави достойно възнаграждение и добри перспективи за развитие, както и възможност за общинско жилище, ако не е от Бургас", пише в становището на ръководството на УМБАЛ, разпространено до медиите.