Г-н Мохошин Миа - първи секретар в посолството на Бангладеш в Румъния (вляво), разясни механизмите за наемане на работа на негови сънародници. Снимки Авторът

Г-н Мохошин Миа - първи секретар в посолството на Бангладеш в Румъния (вляво), разясни механизмите за наемане на работа на негови сънародници. Снимки Авторът

"Целта ни е да открием правилните хора, които искат да дойдат да работят в България, не да избягат от тук. Предизвикателство е работникът да бъде задържан за целия период на договар. Затова е важен подборът на хората в изпращащата страна. В страната ни имаме регистър с 3000 трудови посредници. Имаме и държавна агенция за подбор на хора", каза на среща с бизнеса в Бургас г-н Мохошин Миа, първи секретар в посолството на република Бангладеш в република Румъния, той заема и длъжността аташе по въпросите за труда. Мохошин Миа гостува в морския град по покана на Търговско-индустриална камара Бургас. Той бе придружаван от г-н Мехеди Хасан - служител в посолството на Бангладеш в Румъния, от адвокат Георги Петков, който активно работи за привличане на работници от Бангладеш в различни фирми в страната. В срещата участва и Георги Иванов - почетен и генерален консул на Република Бангладеш у нас.

Домакините в лицето на Видка Вълчева - зам.-председател на ТИК - Бургас и Явор Жеков - член на Управителния съвет на Българска стопанска камара придружиха гостите от Бангладеш на срещите със зам.-областния управитер Владимир Крумов и със зам.-кмета по бюджет и финанси в Община Бургас Станимир Апостолов. Визитата продължи с работна среща с представители на фирми и организации - членове на ТИК, които имат интерес за привличане на работници от Бангладеш.

Азиатската република има население от малко над 170 млн. души. Бенгалската общност у нас наброява около 100 души, а в страната ни легално работят около 1000 души предимно във фирми в Плевен, Русе, Пловдив и Кюстендил. Най-търсени са работници в сферата на шивашките услуги.

"Тази среща е началото на една съвместна работа. Надявам се, че ще има въпроси, за да се получи добра дискусия", каза Явор Жеков преди началото на работните разговори. Участниците във форума изгледаха триминутна презентация за Бангладеш, след което имаха възможност да чуят как стоят нещата с привличане на работници от тази страна.

"Няма проблем с издаването на разрешителни за работа на граждани от Бангладеш, а има проблем с издаването на визи, за да дойдат да работят у нас. Посолството на страната ни в Ню Дехли отговаря и за Бангладеш и те имат доста работа", обясни адвокат Георги Петков, който е сътрудник на терен за посолството на Бангладеш в Румъния. Най-много работници от Бангладеш се търсят у нас за сферата на металургията и шивашките услуги.

В Бангладеш има 150 центъра за обучение на работници, които искат да работят в чужбина. Преди да заминат навън, те се обучават в тези центрове. "Ползата за бизнеса е голяма, когато при него дойде подходящия работник. Ние съдействаме работника да дойде тук легално с малък разход за него. Помагаме да бъде изминат целия път от заявката за искане на работник до кацането му в страната ви", заяви още г-н Мохошин Миа.

Адвокат Георги Петков допълни, че г-н Мохошин Миа всяка година обикаля фирмите у нас, в които работят негови сънародници, за да контролира дали всичко е наред.

Галерия