Нито едно евро, нито един цент няма да бъдат отнети от българските пенсионери, заяви премиерът Румен Радев. Снимка Министерски съвет

Нито едно евро, нито един цент няма да бъдат отнети от българските пенсионери, заяви премиерът Румен Радев. Снимка Министерски съвет

"Пенсиите няма да се намаляват, а ще бъдат увеличени до пълния размер по швейцарското правило", заяви министър-председателят Румен Радев в началото на днешното правителствено заседание.

"Нито едно евро, нито един цент няма да бъдат отнети от българските пенсионери", категоричен бе Румен Радев и допълни, че  правителството изобщо не е обсъждало намаляване на социалните плащания.

Ден по-рано в парламента по време на дебатите по второ четете  на удължителния бюджет за 2026 година от "Прогресивна България" предложиха индексацията на COVID добавката за вече отпуснатите пенсии ще бъде запазена, а новите пенсии ще се предоставят без добавката. В първоначалния вариант, срещу който възрази опозицията, се предвиждаше осъвременяване на вече отпуснатите пенсии по т.нар. швейцарско правило, но без да се включва COVID добавката, а за новите пенсионери тя трябваше да отпадне.

Константин Проданов, който е председател на временната бюджета комисия, обясни, че целта на предложените промени в удължителния бюджет е на първо място да се вдигнат пенсиите на хората с минимална пенсия, което не е направено до момента.

"Сега те не получават ковид добавка. Идеята е да се възстанови в първоначалния си замисъл осигурителната система, ще подпомагаме през социалната система", подчерта Проданов.

Какво точно увеличение ще получат пенсионерите ще стане ясно, след като бъде гласувано.