
Нито едно евро, нито един цент няма да бъдат отнети от българските пенсионери, заяви премиерът Румен Радев. Снимка Министерски съвет
"Пенсиите няма да се намаляват, а ще бъдат увеличени до пълния размер по швейцарското правило", заяви министър-председателят Румен Радев в началото на днешното правителствено заседание.
"Нито едно евро, нито един цент няма да бъдат отнети от българските пенсионери", категоричен бе Румен Радев и допълни, че правителството изобщо не е обсъждало намаляване на социалните плащания.
Ден по-рано в парламента по време на дебатите по второ четете на удължителния бюджет за 2026 година от "Прогресивна България" предложиха индексацията на COVID добавката за вече отпуснатите пенсии ще бъде запазена, а новите пенсии ще се предоставят без добавката. В първоначалния вариант, срещу който възрази опозицията, се предвиждаше осъвременяване на вече отпуснатите пенсии по т.нар. швейцарско правило, но без да се включва COVID добавката, а за новите пенсионери тя трябваше да отпадне.
Константин Проданов, който е председател на временната бюджета комисия, обясни, че целта на предложените промени в удължителния бюджет е на първо място да се вдигнат пенсиите на хората с минимална пенсия, което не е направено до момента.
"Сега те не получават ковид добавка. Идеята е да се възстанови в първоначалния си замисъл осигурителната система, ще подпомагаме през социалната система", подчерта Проданов.
Какво точно увеличение ще получат пенсионерите ще стане ясно, след като бъде гласувано.


