Съветниците от партия "Средна европейска класа" ще гласуват против докладната записка с предложение за вдигане на местните данъци и такси в община Бургас. Тя ще бъде разгледана и трябва да бъде гласувана на последната за годината сесия на местния парламент, която ще се проведе на 20-ти декември.
"Докладната записка беше разгледана във всички комсии и в 9 от 16-те тя не беше подкрепена", каза Николай Желев, съветник от СЕК.
Докладната записка е входирана от кмета на Община Бургас Димитър Николов. С нея той предлага да се гласуват промени в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Бургас. В нея, освен увеличаване на данък имоти и такса битови отпадъци, се предвижда и вдигане цените и на административните услуги, които от Общината предлагат на жителите, както и на цените за наем на общински сгради за събития, цените на общинските паркинги и други.
"Някои от предлаганите увеличение са със 100%, други с повече. Напримен увеличениета на таксата за битови отпадъци от 1.3 промила се предлага да стане 2 промила. Точно преди година я увеличихме от 1 на 1.30 промила или за една календарна година увеличението вече е 100%. Със 100% се предлага да се увели и цената за паркиране в общинските паркинги от 1 лев на час на 2 лева на час, а за Зелената зона предлаганото увеличение е 30%, каза още Николай Желев.
Групата на СЕК ще гласува против предлаганите увеличения, защото според тях няма мотивирана обосновка на това.
В докладната записка на кмета Димитър Николов като обосновка за исканото увеличение пише:
"Размерите на таксата за нежилищни имоти е на нива, които не позволяват увеличаване, тъй като ще натоварят неимоверно бизнеса. Не така стои въпросът с таксата за жилищни имоти. Въпреки направеното през миналата година увеличение с 30 % заплащаната такса остава на ниски нива, които не покриват разходите по предоставянето на услугата на гражданите.
През 2017г. бяха направени изменения на Закона за местните данъци и такси, чието влизане в сила беше многократно отлагано. Преди последната промяна от 24.09.2024г се очакваше прилагането на новите основи да започне от 01.01.2025г., за това бяха извършени анализи и изчисления на база прогнозни стойности на количества отпадъци и ползватели на услугата, които показаха, че таксата за битови отпадъци за територията на Община Бургас трябва да стане около двеста лева на жилищен имот. Сегашните задължения варират между двадесет и сто лева, според местоположенето на имота. Именно тези драстични увеличения в таксата за жилищата на населението, бяха основен мотив за новото отлагане на законодателната промяна.
За плавност на процеса и за набавяне на необходимия финансов ресурс за следващата година, първоначално беше направено предложение за увеличение на размера на таксата за жилищни имоти – от 1.3 ‰ на 1.8‰, с очаквани допълнителни приходи в размер на 2 500 000 лева.
В процеса на обществено обсъждане е постъпило вх.№ 5745/04.12.2024г., в което се изтъква следното:
При направен допълнителен анализ на предложението за промяна на таксата за битови отпадъци от 1.3‰ на 1.8‰, се налага изводът, че по този начин няма да се постигне целеният резултат. При необходими разходи в размер на 36 105 110лв., събрани суми от такса към 31.10.2024г. в размер на 22 384 828 лв. и очаквани приходи към края на годината 23 800 000лв., разликата в необходимите средства ще бъде над 10 000 000 лв. Тази разтегната финансова ножица няма как да бъде компенсирана с очакваните от увеличението допълнителни приходи в размер на 2 500 000лв.
Същевременно в края на октомври служебният кабинет прие окончателно размерът на минималната работна заплата от догодина да стане 1077 лева. Така тя ще нарасне с 15.4% в сравнение с досегашните 933 лв. В сектора на услуги по поддържане на чистота минималната работна заплата е решаващ фактор, тъй като голяма част от заетите в тази сфера лица получават свързани с нея възнаграждения.
Предвид така изложените факти и изчисления напълно обосновано е предложението за промяна да бъде в размер на 2 на хиляда. Като размерите на компонентите на таксата по видове услуги е съобразена със съотношението в разходите по тези услуги.
С това предложение се цели да се изпълнят обективно и реалистично предвижданията по План-сметката за дейностите по събиране, извозване, обезвреждане в депа или други съоръжения на битови отпадъци и поддържане на чистотата на територии за обществено ползване за 2025 г.".
Според съветниците от СЕК обаче, средната работна заплата за Бургас възлиза на 1712 лева, за София тя е 3128 лева, но там такса битови отпадъци е 1.6 промила, а във Варна при средна заплата от 2141 лева таксата е 1.5 промила. "Нямаме нищо против да се увеличи таксата, но и работната заплата да е по-висока", допълни Николай Желев.