Веселина и Георги по време на обучение. Снимки Личен архив

Веселина и Георги по време на обучение. Снимки Личен архив

Трима души, посветили живота си на спешната помощ, въвеждат в България обучението по златния стандарт в поддържането на живота при травми, по който работят спешните служби в цял свят. PHTLS  (prehospital trauma life support) е система за оценка и оказване на първа помощ на пострадали преди пристигане в болница, която се използва от парамедици, медици, военни, пожарникари и други обучени спасители. Тя е заложена е в стандарта за спешна медицина и в повечето държави е задължителна за всички, които работят в спешни и спасителни служби. Това е единен протокол, който стандартизира действията на спасителите и намалява смъртността при инциденти.

„Отне ни близо година, но упяхме да получим лиценз и акредитация от Асоциацията на спешните медицински техници в САЩ. Това е единствената световна организация, която лицензира обучители по световно признати стандарти за качество“, споделят Веселина, Румен и Георги. Стартират заедно с д-р Теодор Цанков, д-р Илиян Аврамов, Йоанна Георгиева и Любомир Петров. Стават първите инструктори по PHTLS и продължават да работят заедно в екип.

Дълги години Веселина Кехайова е единствената жена – спешен медик в пожарната. Качва се на линейката преди 36 години. Първите десет години преминават в ЦСМП – София.

С Румен Божилов, колега от Спешна помощ, я среща съдбата. Освен колеги, двамата стават и спътници в живота. Решават да създадат първия в страната център за професионално обучение на парамедици и да предадат опита си на млади хора, за които спасяването също да стане страст и съдба.  Той има опит в медицинското обезпечаване на морски и бойни военни части, специализация по водолазна медицина и в център за обучение на инструктори в Амстердам.
Синът им Георги влиза „с двата крака в спешната помощ“ след един непринуден вечерен разговор.

След първите няколко адреса осъзнава, че това е неговото място.

Вече са обучили над 500 парамедици и много хора, които просто искат да знаят как да оказват първа помощ.

Професията „парамедик“ категорично има своето бъдеще, защото дефицитът в спешните и спасителните служби се усеща все по-сериозно, а в редица европейски държави парамедиците са гръбнакът на Спешната помощ. Това е и целта на Съюза на парамедиците – издигане на професията на заслуженото място, което й се полага.

Георги Борисов ще бъде част от екипа, който ще представя България в състезанията EURO SimCup - едно от най-вълнуващите събития по време на конгреса на Европейското дружество по спешна медицина (EUSEM), който ще се проведе тази есен във Виена. Това е състезание по симулация, в което отбори от цял свят се надпреварват в интензивни и реалистични сценарии за оказване на спешна помощ. България е одобрена за участие в състезанието за първи път, а кандидатурата е подадена от Съюза на парамедиците под егидата на Асоциация на работещите в спешна медицинска помощ, които са официалния представител на България в Европейското дружество по спешна медицина.

Галерия