Щъркелите се завърнаха в Бургас, видя репортер на "Черноморие". Събрани в големи ята те дълго кръжаха в района до Морската градина. Типичен за нашата страна е белият щъркел. Той има характерен вид с почти напълно бяло оперение, черни махови пера, дълъг врат, дълги червени крака и дълъг червен заострен клюн.
В България са извършвани три официални преброявания както следва 1979/81 (в някои окръзи и през 1984 г.), 1994/95 г. и последното, проведено през 2004 – 2005 г. При него са преброени 4818 двойки. При последното преброяване в Бургас са отчетени 284 двойко бял щъркел.
Белият щъркел е свързан с различна символика при различните народи. Приема се, че носи семеен уют и щастие за дома, над който гнезди. Символ е на плодородието и родителските грижи. Щъркелът е хищник, като основната му плячка са дребни гризачи, които са вредители по полските култури. Счита се, че оказва пряко въздействие върху осигуряването на храната за хората. Ежегодните миграции, водещи до изчезването на птиците в края на лятото и повторната им поява след края на студената зима са предпоставка за възникването на множество митове. Щъркелът е птицата, която за българите символизира идването на пролетта. Според обичая с носенето на мартеница също свързан с белия щъркел. Който види щъркел, трябва да свали мартеницата, да я остави под камък или завърже на разцъфнало клонче.