
Така ще изглежда репликата на паметника, който ще бъде монтиран на старото място. Графики Община Бургас
Реплика на паметника на благодетеля на Бургас Александър Георгиев – Кождакафалията ще бъде изработена и монтирана на мястото, където се е намирал оригинала пред повече от век. Така ще се сложи край на 9-годишната сага с паметника.
Тя започна малко, след като бе прието решение за измайсторяване на скулптурен паметник на Коджакафалията през 2012 година.
През 2015 година, неправителствени организации от Бургас (Дружество на художниците, Черноморски институт, сдружение "Морски сговор", Българско сдружение за насърчаване на гражданската инициатива, драматичен театър "Адриана Будевска", гражданско дружество "АРС" и издателство "Бряг") изпращат до Община Бургас писмо с предложение за отреждане на място за изграждане на нов паметник, който да е реплика на съществуващия в Бургас такъв до 50-те години на XX век. В писмото се посочва още, че ако идеята бъде одобрена е необходимо да се определи финансиране и да се проведе конкурс.
Предложението на организациите е входирано като докладна записка за разглеждане в ОбС. За паметника е отреден терен в УПИ II, кв. 19 по плана на комплекс "Братя Миладинови" за възстановяване на паметника на Александър Георгиев - Коджакафалията.
На свое заседание от 28-и април 2015 година ОбС - Бургас решава за реализацията на проекта, предложен от скулптора Радостин Дамасков, да се инициира кампания за събиране на средства от дарители, за проектиране и изграждане на паметник на Александър Георгиев-Коджакафалията. Инициативен комитет с председател Руслан Карагьозов, тогава общински съветник от ГЕРБ, започва дарителска и информационна кампания, като е открита сметка за събиране на средства за изграждане на паметника.
В изпълнение на това решение на 27-и януари 2016 година Община Бургас стартира открита процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет: "Проектиране и изпълнение на реплика на съществуващия през първата половина на ХХ век паметник на Александър Георгиев – Коджакафалията". В установения срок постъпват три проектни предложения: от "Трансстрой еко" ООД, "Екоарт инженеринг" ООД и ДЗЗД "Александър Георгиев – Коджакафалията – 2016". С решение № 1632/17.06.2016 г. на първо място е класиран проекта на ДЗЗД "Александър Георгиев – Коджакафалията – 2016". Поръчката е прекратена и решението за избор на изпълнител е отменено, поради появилите се противоречия сред инициаторите за възстановяване на паметника, свързани с начина на използване на запазените части от неговия оригинал.
На 10-и октомври 2017 година Община Бургас информира дружествата, класирани на първо и второ място, че имат възможност да потвърдят валидността на подадените от тях оферти за участие в процедурата. Това обаче не бе направено, което доведи до невъзможност за продължаване на процедурата.
През 2018 година тогавашният заместник-кмет по образование и социални дейности в Община Бургас Йорданка Ананиева входира докладна записка с предложение - да се стартира процедура за проектиране и изграждане на паметник на Коджакалията или да се стартира процедура за проектиране и изпълнение на репликата на съществуващия до средата на миналия век паметник на дарителя на Бургас. Съветниците тогава решиха да има два паметника. Докладната бе подкрепена с 47 гласа "за", 0 "против" и 0 "въздържал се".
В проведените от Общината конкурси през 2018 година година обаче така и не се стигна до избор на изпълнител. Затова през 2019 година обществените поръчки бяха обявени отново. Единият конкурс за паметник на Коджакафалията приключи с избора на проекта на Радостин Дамасков и сключване на договор с Община Бургас. Другият обаче, за възстановяване на репликата на паметника на Коджакафалията, бе прекратен заради липса на подадени проекти за участие и развитие по него няма.
Паметникът на Радостин Дамасков вече се издига до сградата на бившия интернат.
Сега предстои да бъде направена реплика на другия паметник.
Преди броени дни Община Бургас сключи договор с „Гебуплан“, фирмата, която в края на 2024 г. спечели новия конкурс за изграждане на копие на оригиналния каменен монумент.
След приключване на проектирането на паметника, изпълнителят на процедурата трябва да го представи за съгласуване, след което може да започне същинската работа по изработката и монтирането на паметника.
Оригиналният каменен монумент с кръст на Александър Георгиев е поставен през 1916 г. в непосредствена близост до бул. „Сан Стефано“, което в наши дни се намира при югозападния край на оградата на Дневен център за деца с увреждания (бившето Помощно училище „Отец Паисий“). Той е премахнат през 1950 г., а каменните елементи са преместени пред Механото, сега ПГМЕЕ, и върху тях е монтиран бюст на Георги Димитров. След 1989 г. той е демонтиран.
В момента запазените оригинални камъни от паметника се съхраняват от Община Бургас и ще бъдат предоставени на изпълнителя, за да бъдат използвани при изработката на репликата на монумента.
Настоящият идеен проект предлага възстановяване на паметника на Александър Георгиев – Коджакафалията в максимално близък до оригиналния вид. За целта е направено проучване и е избран материал, който по характеристики най-много се доближава до използвания преди повече от век. Корпусът на паметника ще бъде с оригиналните размери, пропорции и височина.
Копието на паметника на Коджакафалията ще се намира в максимална близост до оригиналното местоположение, съобразено с градоустройствено развитие на района през годините. Локацията е в директен контакт с югоизточната ограда на бившето Помощно училище и пешеходната зона, заключена между училището, централната автобусна спирка, храм „Св. Иван Рилски“ и сградата на Бургаския свободен университет.
Възстановеният паметник ще бъде ориентиран в посока изток-запад и ще се вписва по подходящ начин в архитектурната среда. За доброто му експониране ще бъде поставено художествено осветление, а районът около него - облагороден по подходящ начин.