Три социално значими граждански проекта от Бургаска област ще бъдат финансиране в седмото издание на инициативата "Ти и Lidl за нашето утре". Средствата за реализацията им е са на обща стойност 28 615 лева. Те ще се реализират до края на 2025 г. и имат за цел да достигнат до близо 34 хиляди души.
Одобрените идеи за област Бургас са част от общо 40 проекта, които най-голямата социално отговорна програма на "Лидл България" финансира тази година с общ фонд от 370 000 лева.
Проектите са разпределени в пет тематични категории:
#BeLocal – 8 проекта се фокусират върху съхраняването и популяризирането на културното наследство и местните традиции.
#BeFair – 6 граждански идеи подпомагат социалното включване и подкрепата на уязвими групи. Тук попада един от трите бургаски проекта - "ДаунТаун: споделен опит", който ще се реализира в морския град от фондация "ДаунТаун БГ". Той ще предложи обучения за социална интеграция на деца със специални потребности, като използва доказана нидерландска методика, насочена към по-добрата адаптация на тези деца в обществото. „Вярваме, че презентирането на живия ни опит е най-прекият път към успеха“, споделят от Фондацията. Проектът получава финансиране от 11 166 лева.
#BeActive – 9 инициативи ще поощряват активния начин на живот и гражданския активизъм.
#BeGreen – 10 проекта ще насърчават устойчиви екологични практики, рециклиране и съхраняване на биоразнообразието. Един от тях ще се реализира в Слънчев бряг. Това е "Еко-арт студио: екология и творчество без граници" на благотворителна фондация "Фонд Добро". Проектът получава сумата от 12 901 лева и има за цел да формира еко ориентирано съзнание у децата чрез творчество и повторна употреба на рециклирани материали. Слънчев бряг е едно от населените места, които за първи път получават финансиране от "Ти и Lidl за нашето утре".
#BeVocal – 7 медийни и журналистически идеи ще развиват критичното мислене и ще повишават осведомеността по важни обществени теми. В тази област попада и третият проект за област Бургас - "Pierrot", разработен от организацията "Куатро формаджи". Той предвижда създаването на платформа за достъп до информация за театрални постановки и културни събития, като предоставя възможност за обмен на мнения и рецензии сред младите хора. Организацията получава фонд от 4 548 лева. "Искаме да улесним достъпа на младите хора до културния живот и да ги ангажираме активно с театралното изкуство. Същевременно целим да обединим театралната общност, като създадем платформа за обмен на мнения и рецензии", споделят от организацията. Това е и един от младежките проекти по програмата, който подчертава ключовата роля на младото поколение като двигател на промяната и носител на свежи идеи.