Досега цената за паркиране в Синята и Зелената зона бе 1.30 на час с ДДС. Снимка Авторът

Досега цената за паркиране в Синята и Зелената зона бе 1.30 на час с ДДС. Снимка Авторът

В Бургас ще борят проблема с паркоместата с увеличаване цената за паркиране в обхвата на Синята зона и на Зелената зона. От 1.30 лева с ДДС тя става 2.00 лева с ДДС за 1 час. Това решиха съветниците, които с 32 гласа „за“, 13 „против“ и 0 „въздържал се“ подкрепиха направените предложения. От днешното заседание отсъстваха 6 съветници.

Докладната записка с предложението за промяна на Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Бургас, входирана от кмета на общината Димитър Николов, бе разгледаната и гласувана на сесия на Общинския съвет. Час и половина продължиха дебатите по предлаганите увеличения на цената за платено паркиране. Те започнаха още преди седмица по време на заседанията на постоянните комисии, в които докладната бе разгледана и гласувана. Тя не бе приета в четири комисии, където не успя да събере нужните гласове.

„След направена ретроспекция на възможностите за осигуряване на необходимия брой места за паркиране в зоните и особено в централната градска част на гр. Бургас се установява, че нуждата от налични паркоместа трайно и прогресивно нараства. Предприетите адекватни мерки по обособяването на еднопосочно движение по улиците с оглед предоставянето на значителни части от уличната мрежа за паркиране на автомобили, както и реновирането на съществуващи и изграждането на напълно нови паркинги се оказват недостатъчни за поемане на пълния поток от желаещи да ползват възможността за престой, поради постоянно увеличаващото се търсене от паркоместа. В същото време капацитетът на местата за паркиране е практически отдавна изчерпан. Заедно с това продължава и процес на интензивно строителство - основно с жилищни сгради, което от своя страна влече и необходимост от още нови места. Невъзможността за осигуряване на достатъчно места за паркиране води до „превземане“ уличните платна от паркирали автомобили.

От друга страна е налице общоевропейска тенденция за налагане на мерки в точно обратна посока - за драстично ограничаване на трафика и паркирането в центаралните градски части и граничещите зони с цел ограничаване на ползване на автомобили, независимо от наличието на алтернативни варианти за достъп до тези зони и намаляване концентрацията на вредни емисии“, пише в мотивите на докладната записка на кмета Димитър Николов.

Още в началото на дебатите съветниците от „БСП за България“, „Средна европейска класа“ и „Възраждане“ се обявиха против предлаганото увеличаване на цената за паркиране. .

„Порових се в публикации в медиите и прочетох обещания за изграждане на буферни паркинги, интегрирани услуги в областта на градския транспорт, за десетки километри велоалеи, които да стимулират ползването на велосипеди и това да намали използването на автомобили. ГЕРБ управлява в Бургас от 2007 година досега. Твърдението, че не можем да решим проблема, ще вдигнем цените означава, че това е признание за провалени политики в областта на устройството и градските политики, на осигуряване на паркоместа. Ние от „Възраждане“ провалени политики няма да подкрепим“, заяви по време на изказванията съветникът Мариян Иванов.

„Вземам реплика на изказването на колегата от „Възраждане“, защото ми се струва некоректно и уместно да критикува администрацията включително и със сигнали до прокуратурата. Динамичен е процесът на увеличаване на паркоместата. Всяка година този автопарк се увеличава с над 5000 автомобила. Като правите такива популистки изказвания, какви бяха вашите усилия в тази посока? От администрацията бяха предложени 6 проекта за многоетажни паркинги, които бяха бламирани. Разбирам, колко е удобно и популистко да се грижите за парите на хората, но ви не го правите. Нещо конкретно имате ли да предложите, освен да саботирате усилията?“, попита Георги Маринчев (съветник от коалиция „ГЕРБ - СДС“)

„Много се радвам, че всички мислим как да подобрим живота на гражданите и как да паркирате, но не сме чули предложения. Виждам спешни мерки в тази докладна записка. Администрацията разсъждава много добре. Паркирането в Бургас е много сложно, особено в централна част. Цената си е нормална. Бургас има доста приличен градски транспорт, да не кажа много добър. Общината всячески се стреми да улесни живота на хората. Двата лева не са проблем. Ако човек иска да свърши нещо, ще даде 2 лева. Не е нужно всички да слизаме с автомобилите си до центъра“, заяви съветникът от ГЕРБ Йордан Вълев.

Според Георги Дракалиев (избран с листата на ГЕРБ - СДС), хората в Бургас нямат финансови затруднения, както твърди колегата му от „БСП за България“ Явор Костов. „Моите наблюдения са, че един голям процент от пенсионерите са непрекъснато на екскурзия в чужбина. Буферните паркинги касаят друга част и тя не е свързана със Синята зона. До колко едни буферни паркинги биха били полезни и могат да действат е друга тема. Няма справедливи нормативни актове и това всички го знаем. Не е справедливо жителите в обхвата на Синята зона да плащат стикер, но ние не можем едновременно да преборим цялата несправедливост. С увеличение от 70 стотинки не можеш да си купиш нищо. Те са половин пакетче дъвка. Хората, които искат да прекарват по няколко часа в Синята зона, тези 70 стотинки няма да ги съборят“, заяви Дракалиев.

„Какъв анализ точно е направен и как увеличаване на цената ще намали трафика, такова облекчение няма да има и тази мярка е неефективна, заяви го и вашата председателка на Комисията по транспорта“, репликира Виктория Върбанова от „Възраждане“. В изказването си тя визира Евелина Михалева от ГЕРБ, която е председател на въпросната комисия.

Михалева взе думата за лично обяснение. „Да, така е, аз не смятам, че ще даде резултат, защото цената трябва да се вдигне тройно, за да има ефект. Трябва да се увели тройно. Не съм казвала на никого да ходи пеша, но го препоръчвам, защото е здравословно. Когато искаме да решим един проблем, но няма как да се реши в центъра на Бургас, защото няма как да се построят многоетажни паркинги тук. Да затваряме някои улици, както предложи архитект Георгиев, не може, защото бургазлии не са готови за тези действия. Хората спират пред заведенията, вие искате да ги накарате да си оставят колите на буферни паркинги“, заяви Михалева.

„Не съм твърдял, че трябва да се затварят улици. Дадох пример, че за паркиране на второстепенните улици в Мюнхен, хората плащат по 30 евро“, отговори архитект Дилян Георгиев – ПП – ДБ.

„Не се предлага нищо като алтернатива. До колкото си спомням беше предложено да се ограничи времето за паркиране и Червена зона. Спрете да твърдите, че никой не предлага алтернатива. Вадя си следния анализ - можем да направим предложения да направим Синята зона 5 лева на час и така ще се реши проблема за паркирането, защото никой няма да може да си го позволи. Ако няма подобрение в условията, а цената се увеличава как ще убедите хората, че това е най-добрият начин? Не сте дали анализ, а сте убедени, че това няма да реши проблема. Мислите ли за дребния бизнес и за туризма? Хората на Бургас не цъфтят финансово и това да изказвате мнение, че ще увеличим само с 30 цента не е правилно. Вече увеличихте данъците. Утежнявате семейният бюджет на всички хора. Много ви моля, стига“, заяви Стоян Царев от СЕК.

Мадлен Мутафян от „БСП за България“ предложи концентриране върху дебата, а не местния парламент да става трибуна за решаване на лични проблеми. „Всеки един от нас е избран да защитава интересите на гражданите и вярвам, че всеки един от нас се води от този принцип. Да изразяваме взаимно уважение към идеите, които разменяме. Направихме предложения в комисиите. Не съм на същото мнение, защото общувам с работещи бедни и хора, които не са в завидно финансово състояние, нито разполагат с повече от 1 автомобил и не разполагат с излишни средства, защото им се увеличава Синя зона и данъци“, заяви Мутафян.

„За много неща сте прави, факт е, че не всички са с еднакъв стандарт на живот. За да се построи нещо, трябва средства. Правото на паркиране е привилегия за разлика от правото на собственост. Как беше? Всеки сам си преценя!“, заяви Йордан Вълев.

Според Иво Баев – ГЕРБ – СДС, българинът не иска да плаща за нищо. За сметка на това в района, където се намира кантората му и има Синя зона има паркирани само луксозни автомобили. „Вижте автомобилния парк в града. Не могат да си платят 2 лева ли? Харчат най-малко 15 литра на 100 км“, заяви Баев.

„Повишаването на цената се прави с цел събиране на средства в бюджета. Не си мисля, че това е най-важното и ако това беше само целта, нямаше да подкрепя докладната. Колегите предложиха хубави идеи. Паркинги буферни зони са решения. И аз предложих подписка, за да може да се паркира платено пред нас“, заяви в част от изказването си Тодор Йосифов от ГЕРБ.

На финала на дебатите по докладната записка се включи и Станимир Апостолов – зам.-кмет по бюджет и финанси. Според изнесена от него информация, броят на автомобилите през годините се е променил от 174 000 на 254 000. „Хората първо застраховат автомобилите си, след това жилищата си, за животозастраховане мислят накрая“, заяви Апостолов.

Освен увеличаване на цената за паркиране от 1.30 на 2.00 лева на час в Синята зона, с приемането на докладната записка съветниците увеличават и следните цени на услугите:

- цената за 30-минутно паркиране става 1 лев с ДДС

- карта за паркинг автомати Синя зона става 100 лева с ДДС за 100 часа

- цена за електронен талон за паркиране във всички зони става 15 лева с ДДС

- цена за електронен талон за паркиране, във всички зони, по чл. 5, ал.2, т.9 става 1 лев с ДДС

Същите става цените за паркиране и в обхвата на Зелената зона.

Уикенд пакетът за паркиране вече ще струва 40 лева с ДДС.