Уникалното златно съкровище от село Синеморец ще бъде показано в зала "Трезор" на Общински исторически музей в град Царево за Нощта на музеите - 17-ти май. Съкровището е открито през 2006 година в разбита могила край Синеморец - един от най-богатите гробове от периода на елинизма в Европа.
Гробът принадлежи на жена, като ритуалът е кремация на място. Над 180 са златните предмети и около 30 са сребърните украси, които са открити там. Сред шедьоврите на античното ювелирство се нареждат златни обеци – наушници. Композицията представя богинята Нике, а невероятното майсторство при направата на миниатюрните образи на богинята и двата коня, издава ръката на виртуозен майстор. Не по-малко изящна е златната глава на бик, явяваща се централна висулка на една от огърлиците. В центъра на това украшение е монтиран камък, аналогичен на камъка от плочката - част от венеца – диадема.
Намерено непокътнато и в своята цялост, ще бъде показано и сребърното съкровище от 199 сребърни тетрадрахми, с изключително висока научна и културна стойност. То има статут на национално богатство. Монетното съкровище е сред малкото находки от последните две десетилетия открити при редовни археологически разкопки на територията на България. На 27-ми юни 2012 г. експедиция "Странджа" с ръководител Даниела Агре се натъква на грижливо укрито гърне до стената, която е защитавала тракийския владетелски дом на устието на река Велека. Съкровището е запечатано с олово. Научният екип отброява 199 сребърни монети – тетрадрахми (четири драхми).
Синеморското златно и сребърно съкровище ще бъдат показани в Нощта на музеите на 17-ти май, събота, от 20:00 ч. в зала "Трезор" на Общински исторически музей - Царево. Вход свободен.