Консулът на Република Полша у нас г-жа Малгожата Хейдук-Громек изработи своята първа кукла Мажанна. Снимки Авторът

Консулът на Република Полша у нас г-жа Малгожата Хейдук-Громек изработи своята първа кукла Мажанна. Снимки Авторът

В бургаския Регионален исторически музей посрещнаха пролетта с уникални полски кукли с хилядолетна традиция. Поляци, които от години живеят в Бургас и страната, както и деца от ателието за самоделия при народно читалище "Изгрев 1909" година, изработиха традиционната кукла "Мажанна".

Двете арт ателиета събраха поляци и българи в залата на Етнографската експозиция на музея. Събитието е част от цикъла "Полонията учи на полскост" и се организира от Посолството на Република Полша и Полския институт в град София. В него се включиха и Малгожата Хейдук-Громек, консул на Република Полша в България, и Светла Каранешева от Полския институт в София.

"Изработването на куклата е свързано с полската традиция за посрещане на пролетта. Почти навсякъде в Полша се изработват такива кукли, които след това трябва да бъдат пуснати във водата. Това символизира прогонването на зимата и студа", каза пред "Черноморие" г-жа Малгожата Хейдук-Громек. Тя се включи активно в изработването на Мажанна. "Това е първата ми кукла. Досега не бях правила", призна консулът на Полша. А ателието за кукли се организира и провежда за първи път в България. Целта на събитието е да покаже полските традиции. 

Ръководител на ателието бе Мария Йоланта Козарова. Тя живее от 54 години в България. Мария Йлонта Козарова бяха дошли заедно със съпруга си Иван от Стара Загора за организираното в Бургас събитие. "Куклите трябва да бъдат изработени от слама и естествени материали. Те винаги се изработват около първа пролет. Традицията е от времето на славянските племена. В миналото такива кукли са се изработвали от момичета, след което са били пускани във водата, за да може тя да отнесе студа и да дойде пролетта. На другия ден същите момичета се събират, обикалят къщите и пеят, а стопаните ги даряват с лакомства", разказа Мария Йлонта Козарова за обичая, свързан с изработването на Мажанна.

Тя показа и своите кукли, които изработва от година. В специална витрина в Етнографската експозиция бяха представени традиционни полски и традиционни български кукли само в рамките на събитието.

Полската общност в страната ни наброява около 6000 души. От Посолството на Полша организират редовно различни събития, на които канят свои сънародници.

Галерия