
Мажанна е името на славянската богиня на зимата и смъртта, както и на прераждането. Снимки РИМ - Бургас
Работилници, посветени на изготвяне на традиционната полска кукла "Мажанна", ще се проведат на 22-ри март (събота) от 11:00 и 14:00 часа в Етнографската експозиция на Регионалния исторически музей в Бургас на улица "Славянска" №69. Събитието е част от цикъла "Полонията учи на полскост", се организира от Посолството на Република Полша и Полския институт в град София и на него ще присъства г-жа Малгожата Хейдук-Громек, консул на Република Полша в България.
Участници в работилниците са поляци, живеещи в България, и деца от ателие за самоделие при народно читалище "Изгрев 1909". Под ръководството на г-жа Мария Козарова, член на полската общност в България, те ще изготвят традиционните кукли – Мажанни, които според полската традиция следва да бъдат хвърлени във водата или изгорени, за да се извика пролетта.
Мажанна е името на славянската богиня на зимата и смъртта, както и на прераждането. От езически времена в Полша в първия ден на пролетта, т.е. 21 март, се практикува традицията да се дави или изгори Мажанна, сламеното чучело, олицетворяващо богинята. В древността правели куклата от слама, увивали я в бял плат и украсявали с панделки и мъниста. Традицията повелява шествие с кукла-чучело и деца със зелени хвойнови клонки в ръце да обиколи всички къщи в селото. По пътя потапяли Мажанна във всяка срещната вода. Вечерта младежи поемали куклата. Със запалени хвойнови клони изнасяли Мажанна от селото, запалвали я и я хвърляли във водата.
По време на еднодневната работилница г-жа Мария Козарова ще представи и своята ръчно изработена колекция от кукли в полски народни носии. Повече от 50 години г-жа Козарова живее в България, която за нея е втора родина. В продължение на 33 години е била учител в начално училище в град Стара Загора. Досега работи активно за популяризиране на Полша и полската култура в сдружение "Етносвят България", което обединява няколко етнически и национални групи, живеещи в България. Г-жа Козарова сама шие полски народни носии. Куклите, облечени в различни традиционни облекла, се представят по време на събития, популяризиращи полската история и култура. През 2000 година за активната ѝ дейност за полската диаспора президентът на Република Полша я награждава със Сребърен кръст за заслуги, а през 2016 година – със Златен кръст за заслуги 1-ва степен.