Този стогодишен скрин е дарен на бургаския музей. Снимки Авторът

Този стогодишен скрин е дарен на бургаския музей. Снимки Авторът

В Европейската нощ на музеите показаха стогодишен скрин на бургазлийка. Ценният предмет е намерил своето място в изцяло обновената изложбена зала на Историческата експозиция на Регионалния исторически музей в морския град, където е представен градския бит на Бургас от началото на XX век. Посетителите имаха възможността да разгледат двете изложби "Бургазлийката през 30-те и 40-те години на XX век" и "Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян". Едно бургаско семейство прекрачи прага на залата изключително развълнувано, защото видя изцяло променения облик на дарения от тях скрин. Масивната мебел е на 100 години и се е предавала в семейството от майка на дъщеря. "Баба ми е ползвала този скрин. През 1960 година майка ми го наследява. Няколко години по-късно, когато навлиза новата мода в обзавеждането, скринът отива на тавана и престоява там 63 години", спомня си собственичката на скрина. Нейните предшественици са го ползвали, за да съхраняват дрехи. Въпреки че е бил качен на тавана, той е устоял на времето. "Решихме да го дарим на музея, защото повече хора ще могат да му се радват", споделя бургазлийката. Тя и съпръгът й са доволни от начина по който скрина е обновен. Разликата с оригинила е в цвета на боята, с която е бил боядисан преди. Освен тази масивна мебел, семейството е дарило и стара закачалка, която също е включена в експозицията.

Десетките посетители в Нощта на музеите имаха възможността да видят стари мебели, които са били неизменна част от бита на бургазлии през 30-те и 40-те години на XX век, както и лични предмети като ветрило, визитник с визитни картички, чадър, сервизи за кафе и други.

Началото на Нощта на музеите в Историческата експозиция бе дадено с изпълненията на хор "Милка Стоева" с диригент Мариета Секлемова. Те изпълниха акапелно две обработени фолклорни песни и за пореден път показаха таланта си пред бургаската публика.

Посетителите имаха възможност, не само да разгледат експодициите, но и да си купят книги на историческа тематика, издадени от издателство "Божич" и от РИМ - Бургас.

Народна музика звуча и в двора на Етнографската експозиция на РИМ - Бургас. Народният певец Стоян Физиев и неговият "Физиев бенд" се грижиха за доброто настроение на посетителите. Освен че забавляваха с народните си песни, те дадоха възможност да всички желаещи да се хванат на хорото и да изиграят Еленино хоро и право хоро.

На първия етаж на Етнографската експозиция е подредена гостуващата изложба "Чудният свят на тракийката". Това е на Регионалния етнографски музей в Пловдив. Тя представя жената като продължителка на рода, стопанка и създателка на уюта в дома. Изложбата показва българката през различните възрасти с характерните й вярвания, представи, трансформации в битов и идеен аспект. Подбрани са най-важните етапи от живота й – раждане, лазаруване, годеж, сватба, майчинство и свързаните с тях дейности. Изложбата "Чудният свят на тракийката" се стреми да ни "разкаже" за вярванията и надеждите на всяка жена и да я отдели от образа на работеща жена, която основно се грижи за къщата, уюта и хармонията в семейството. Изложбата ще гостува в Етнографската експозиция на РИМ Бургас до края на септември.

Тази година в зала "Трезор" на Археологическата експозиция, която се намира на улица "Алеко Богороди", е представена изложба с копия на най-красивите тракийски ритони в България - тези от Боровското съкровище, и на златната маска и пръстена на тракийския цар Терес! В залата ще бъдат подредени и невероятни образци от рисувана керамика от Аполония Понтика! Традиционно това е експозицията, която привлича много хора, заради любопитството на посетителите към златните експонати.

Експозицията се реализира благодарение на предоставените предмети от Регионалния исторически музей в Русе, Исторически музей "Искра" в Казанлък и Археологическия музей в Созопол и може да бъде разгледана до края на лятото.

Най-много малки посетители отново имаше в Природонаучната експозиция. Тя винаги привлича най-малките и техните родители, заради разнообразието от представените обитатели на флората и фауната в региона. Интерес представляват, не само препарираните експонати на животни и птици, но и сбирката с камъни и минерали, както и експозицията с пясък от цял свят.

Освен в музея, бургазлии имаха възможност да посетят в съботната вечер и бургаската художествена галерия "Петко Задгорски". На първия етаж в залата бе подредена изложба от фонда на галерията с изключително ценни платна на едни от най-големите майстори на четката у нас - Дечко Узунов, Бенчо Обрешков, Златю Бояджиев, Владимир Димитров - Майстора, Сирак Скитник, Иван Вукодинов, Димитър Киров, Ванко Урумов, Емил Стойчев и други. На третият етаж в Иконната зала са представени образци на иконопистта открити в църкви в региона. Иконите са реставрирани и представени по най-добрия начин.

Галерия