О пария "Възраждане" ще инициират местен референдум срещу бежански лагер в Средец. Решението за изграждането му бе взето в последното заседание на Министерския съвет на Росен Желязков. Става въпрос за изграждане на два бежански лагера от затворен тип в Симеоновград и Средец.
От "Възраждане" са събрали нуние подписи в двете общини и те ще бъдат внесени утре - 22 май 2026 г. и на двете места. За Симеоновград броят на подписите е 730, а за Средец е близо 1500.
"В област Хасково има изградени три такива съоръжения, едно от отворен тип в град Харманли и две от затворен тип, които се намират в град Любимец и до град Свиленград, в село Пъстрогор. Така в Хасковска област това ще е четвърто подобно съоръжение, което е в съседна община",, каза депутатът Георги Георгиев.
Той припомни, че настоящият министър-председател, който преди това беше президент, по време на предизборната си кампания е казвал, че не е съгласен в региони с демографски проблеми да се изграждат такива лагери. И сега от "Възраждане" очакват от него действие по този въпрос.
"Смятаме, че властта трябва да вземе съответните мерки, заявките да бъдат изпълнени и правителството да покаже, че има нов модел и нов морал на управление на държавата, а не както досегашните, които правиха разни заявки, но в крайна сметка не се изпълняваха обещанията. т.е. гражданите на тези две общини искат да бъдат питани, искат да бъде прекратено изграждането на тези съоръжения и съответно да се освободят от притесненията си, че тези съоръжения ще бъдат изградени в самите градове, в близост, буквално, до жилищата им", каза още Георги Георгиев.



