
Депутатите от Възраждане Борис Аладжов и Александър Койчев направиха питане до министъра на регионалното развитие и благоустройството за състоянието на язовирите в Бургас и областта. Снимка Възраждане
Няма осигурено финансиране за пречиствателна станция за питейни води на язовир "Ахелой". Това става ясно след питане на народните представители на "Възраждане" Борис Аладжов и Александър Койчев към министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Ивано. Позицията на депутатите и изпратена до медиите.
По време на парламентарен контрол, Койчев посочи, че загубите на водопреносната мрежа на питейна вода са проблем с национално значение. "В бургаска област 52% от нея се разхищава, числото е твърде голямо и се отразява на сметките на всички граждани. Първата и по-значима причина за това е влошеното техническо състояние на захранващи и деривационни водопроводи - 15 трасета с обща дължина около 143 км. Втората причина е кражба на вода от недобросъвестни абонати. Докато решението на последната е изцяло в ръцете на ВИК – Бургас, то за първата са необходими спешни мерки от страна на държавата, в лицето на МРРБ", коментира народният представител на "Възраждане".
"Намаляване на загубите по водопреносната мрежа до минимум е една от най-ефективните мерки за противодействие на периодично възникващи водни кризи. Паралелно с това е нужно да се работи с ускорени темпове по въвеждане в експлоатация на резервни водоизточници, като язовирите "Ахелой" и "Порой", тъй като основен поминък на по-голяма част от общините в Бургаска област е туризмът и е недопустимо да има режим на водата в летния сезон", подчерта Александър Койчев.
В своя отговор, министърът посочва, че именно с цел намаляване на загубите, ВиК-Бургас реализира мащабен проект в цялата област, чието изпълнение продължава. За периода 2021 – 2023 г. са отчетени 53 км. рехабилитирана водопроводна мрежа. По отношение на язовирите "Порой" и "Ахелой" се извършват ремонтни дейности и процедури относно проектите за санитарно-охранителни зони. Предстои ВиК да обяви поръчка "Проектиране и авторски надзор на резервно водоснабдяване на град Бургас от язовир "Порой". Трасетата за довеждащи водопроводи, местата на помпени станции и пречиствателна станция за питейни води са проучени и избрани, изготвени са плановете за тях. Има изготвен проект за пречиствателна станция за питейни води на язовир "Ахелой", но от ВиК – холдинга са докладвали, че няма осигурено финансиране за строителните дейности.
"Надявам се Вие като министър на регионалното развитие и благоустройството да следите тези процеси да стават по-бързо, защото от години наред нищо не е правено в сектора. От ключово значение е ремонтът на язовирите "Ахелой" и "Порой" и включването им максимално бързо към деривация "Камчия", тъй като те осигуряват близо 23 милиона кубически метра вода на година, което е половината от потреблението на Бургас. В случай на воден режим може да се окажат жизнено-важни, особено в летния сезон", подчерта Александър Койчев.
Вследствие на друго питане на народните представители на „Възраждане“ Борис Аладжов и Александър Койчев, става ясно, че държавата е "забравила" за язовир "Раков дол". Строежът на водоема, който се намира на територията на общините Созопол и Средец, започва преди 1989 г., но след това е спрян. Инициативата е подета отново през 2004 г., но така и не бива завършен. От МРРБ коментират, че нямат информация, свързана с проектирането или изграждането на язовира и са нужни анализи, за да стартира подобен проект.