
Ако трябва да кажа една любима дестинация, категорично това е Китай, споделя Силвия. Снимка Личен архив
Силвия Бирбочукова е пътешественик в най-пълния смисъл на думата. Тя е на 38 години, родом от Бургас и вече е обиколила 56 държави. Обожава динамиката, пътуванията и спорта. През годините се е занимавала със ски, тенис на корт, колоездене и карате. Учила е в Китай и днес показва страната ни на китайските туристи. Освен това организира приключения до Патагония, Южна Африка, Япония. Последният си рожден ден го посреща на Великденските острови. Определя себе си като любопитен, общителен и много слънчев човек. Интересът й към пътешествията провокират родителите й, които от малки заедно с брат й са ги тласкали да пътуват и да учат езици.
- Заедно с партньора Ви сте създатели на Фабрика за приключения, коя е любимата Ви дестинация и защо?
- Не бих казала, че имам една единствена дестинация, тъй като последните десетина години пътуваме до толкова нестандартни и различни места, че ми е трудно да отлича една. Намибия например си има своите красоти с невероятните залези, пустиня и животни. Ботсвана и Зимбабве са невероятни, Япония - изключителен вкус, финес, чистота, невероятни неща, които ние можем да откраднем от тях, в най-добрия смисъл и да ги приложим тук в България. Китай, който ми е изключително много на сърце, защото там съм прекарала доста голяма част от съзнателния си живот. След това Щатите, които обиколихме миналата година, посетихме няколко невероятни национални парка, които оставиха много силно впечатления у нас. Тонга с китовете. В Чили ходихме преди няколко месеца, пустинята Атакама, Патагония, Индия. Толкова е трудно да се сравнят една с друга тези приказни места, така че не мога да отлича една.
- Как започнахте да организирате тези пътувания?
- Аз и мъжът ми имаме различни истории в тази посока. Аз започнах, когато се прибрах от Китай. Тогава показвах страната ни на китайски групи, които идваха в България и на Балканите. А аз бях техен гид, екскурзовод и преводач. Първоначално се занимавах с входящ туризъм, което продължавам да правя и сега като фрийлансър. За мен е удоволствие да разкажа на един толкова специфичен език, какъвто е китайския, и да покажа на този далечен народ, колко всъщност е красива нашата родина. По-късно, когато се запознахме с Евлоги, преди 6-7 години решихме да се обединим. Тогава той се занимаваше основно с активни приключения - трекинг, плавания, дайвинг, а моят фокус преди и сега е към културните приключения. Обичам да ходим в малки селца, да спим в къщата на местно семейство, „да влизаме“ в обувките на една различна култура, да правим различни уъркшопи и активности. Разбира се, да се наслаждаваме на различни природни забележителности. Така че аз наблягам на тази част.
- Вие сте китаист по професия и познавате добре тази страна, какво Ви привлече към нея и културата й?
- Всъщност отидох в Китай през 2012 година без да знам думичка китайски, за да уча магистратура. Там започна моето приключение с китайския език. Обичам чуждите езици, а преди това имах натрупан опит с няколко и отивайки в Китай, наистина прегърнах тази възможност да започна да уча един толкова различен и много, много труден език. Това пътешествие започна със своите върхове и спадове, не беше никак лесно. За петте години, които живях там, успях да овладея езика на сравнително високо ниво. По европейската система това е ниво С1, което е напълно достатъчно, за да работя в сферата, която съм си избрала, а именно туризма. Ако имам време по-нататък бих завършила една магистратура - филология или нещо свързано с лингвистика в България, но засега времето не стига. Аз вярвам в съдбата, че някаква външна сила ме е завела в Китай и до ден днешен продължавам да уча и да се развивам в тази посока.
- Какво прави Китай неповторима?
- Китай наистина е неповторима и многолика държава и аз я обожавам. Ако трябва да кажа една любима дестинация, категорично това е Китай, но тук не бих била толкова обективна, защото аз съм живяла там, докато на 99% от местата, които посещаваме, ние сме туристи. Без значение дали отиваме за 1 месец или повече, сме си туристи, а когато човек прекара един дълъг период от време на едно място, тогава вече възприема страната по съвсем различен начин. Китай със сигурност заема едно специално място в моето сърце. Това е една огромна страна по територия и това е първото, което я отличава. Отделно всяка една провинция е като отделна държава. Има си собствени традиции, диалект, който аз трудно разбирам понякога, ако те не говорят стандартния говорим китайски. От север на юг има толкова голямо разнообразие и това подклажда моето любопитство и ме кара да пътувам и да я опознавам, както и други райони и провинции. За тези 5 години и отделно следвашите десетина, в които съм имала възможност да се връщам там, съм я опознала като страна, но има още много, много страни, които ми се иска дори и като пътешественик да видя.
- Какво е това, което повечето хора не предполагат за Китай?
- Повечето възприемат Китай едностранно, мислят, че е мръсно или мизерно, или си представят много модерни и космополитни градове с безкрайна чистота. И едното и другото го има, но и малките селца, бедните хора, по-мръсните райони, небостъргачи и модерни градове т.е Китай е многолик. Няма как да го опиша само с една дума. Трудно е да го опознае човек само с 10 дни пътуване, затова се опитваме, когато правим нашите маршрути да даваме възможност на хората за поне 2-3 маршрута, които те да си изберат. Бяхме в Чунцин, един от нах-големите градове, с над 30 млн. души население. Досега с колкото хора съм говорила, повечето дори не са чували за него, а той е космополитно и много впечатляващо място, което за последните 20-30 години се развива изключително бързо. От друга страна там все още хората могат да усетят китайския дух, но и модерния западен привкус. Градът е смесица между западното и традиционното китайско.
- Показвате България и на китайски туристи, те познават ли я?
- Повечето китайци не знаят много за нашата страна, но и за Балканите като цяло. Ако говорим за България това, с което я свързват китайците е роза дамасцена. Те много държат на козметиката и едно от първите неща, които ме питат е от къде да си купят продукти с розово масло. Фестивалът на розата в Казанлък също е много предпочитан от китайците. През останалото време на годината също има китайски туристи, но повечето от тях само преминават през нашата страна. Те си правят балкански турове с цел да обиколят, колкото се може повече страни на Балканите. В нашата страна задължително ги водим на Рилския манастир, от който остават много впечатлени, разказваме им за нашата история. Много силно впечатление им прави централната част на София и жълтите павета. Задължително опитват кисело мляко. В Китай се произвежда кисело мляко и хората го свързват с нашата страна, затова когато идват те тук задължително искат да посетят село Момчиловци в Родопите, както се казва и продукта, който се продава там. Харесва им нашата страна, но аз с толкова ентусиазъм им разказвам и всеки път ги приканвам да се върнат отново.
- Кое задължително трябва да включва багажа на един пътешественик?
- Със сигурност багажът не трябва да включва очаквания. Ние обичаме нашите пътешественици да тръгват без очаквания, за да се изненадат от видяното. Разбира се, ако трябва да сме по-практични, трябва да се подготвим за местата, които обикаляме в чисто битов план. Например Чили, която е най-дългата държава в света, от най-северната до най-южната част, скоро бяхме там и преминахме през постиня, и планина. Бяхме подготвени за от минус 8 до плюс 30-35 градуса.
- Срещат ли се трудности при пътуванията ви и какви?
- Трудности винаги има, ако говорим за тези, които организираме професионално. Те са най-вече свързани с очакванията на хората. Някои се разочароват от мястото, което те самите са избрали предварително и в последствие това се отразява на настроението им. Ние се мъчим да балансираме, но не винаги се получава. Едно такова пътешествие е динамично и се случва всичко. Някой може да се разболее, с транспорта сме имали проблеми, развалял се е автобусът и е трябвало да сменяме транспорт, да чакаме друг, да закъснее полет. Това не са много приятни неща, но приключението започва тогава, когато планът се обърка. Повечето хора не са свикнали и се ядосват, но ние сме щастливи, че хората, които пътуват с нас всъщност се припознават с нашия приключенски дух и възприемат нещата като приключение.
- Кой е най-незабравимият Ви тур и представяте ли си живота без пътешествия?
- Незабравимият ми тур, ако трябва да говорим за посрещането на китайци у нас, то това беше първият ми тур. Беше изключително тежък, аз още не бях запозната с китайския език в сферата на турзима, а в нашия бранш е важно да си професионалист, затова и всички ние като китаисти сме се специализирали в ралзични области – туризъм, технически, бизнес, медицински китайски.. Тогава още не бях запозната със специфичните думи. Турът ми беше непосредствено след като взех изпита за екскурзовод и беше стресиращо, имаше смях и сълзи от радост и безсилие. Първата ми група много добре разбраха, че ми е за пръв път и на тръгване ме прегърнаха. Това беше едно от най-емоционалните ми изпращания. По отношение на оргнизарите пътувания за българи в чужбина най-запомнящият ми тур е последният. Ние внасяме много емоции и сбъдваме собствените си мечти. В Чили бяхме на Великденския остров, където празнувах рождения си ден, хората бяха невероятни, имаше много смях и усмивки. Определено Чили беше най-запомнящото се. Категорично не си представям живота без пътувания, защото аз, откакто се помня пътувам, такова е семейството ми и средата ми. Ако остана няколко месеца на едно място, започват да ме сърбят краката.