
Убедена съм, че това е моментът на Бургас и на хората, които работят през последните повече от 15 години за утвърждаването му като културна дестинация, на общността от творци и публики, не просто на администрацията, смята Диана Саватева. Снимка Личен архив
Диана Саватева е родена в Царево. Ззавършила специалност "Българска филология" във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий". Има дългогодишен журналистически опит. Била е отговорен редактор на ежедневника "24 часа местен". Избрана е за народен представител в 44-тия парламент от Втори многомандатен избирателен район - Бургас, зам.-председател на Комисия по културата и медиите.
От ноември 2019 година е зам.-кмет по културата на Община Бургас.
Автор е на поетични книги.
С решение на Общинския съвет от края на януари е избрана за председател на новоучредената фондация "Бургас 2032", с която Бургас ще участва в инициативата "Европейска столица на културата".
- Г-жо Саватева, Вие оглавявате новоучредената фондация „Бургас – 2032“, която бе създадена с решение на Общинския съвет в морския град, за да участва града в инициативата „Европейска столица на културата“. Какви са първите стъпки, които ще предприемете заедно с останалите членове на УС?
- С решението на Общинския съвет за създаване на фондация „Бургас 2032“ всъщност бе официализирано намерението градът ни да се кандидатира за Европейска столица на културата през 2032 г.
Да, Общината е движещ механизъм, но главният герой е градът, общността, затова преди внасянето на докладна записка бе стартирана подписка и към нея се присъединиха стотици бургазлии, организации, институции, които не просто подкрепят идеята на кмета Димитър Николов, а я разпознават като своя.
Аз благодаря за доверието да бъда председател на УС. Отговорността е огромна. В началото сме на процес, който се състои от десетки малки стъпки. Те трябва правилно да бъдат планирани и извървени като през цялото време е важно да бъдем обърнати с лице към нашите съграждани, да се вслушваме в гласа им, заедно с това да проучим добре опита на градовете, които са успели да спечелят и реализират инициативата „Европейска столица на културата“.
Фондацията е в процес на регистрация, но междувременно се организират и провеждат работни срещи в различен формат, публикувани се обяви за търсене на добре подготвени хора, с опит в работата по проекти, тъй като предстои събиране на информация и попълване на апликационни форми.
Много се радвам, че ще работим заедно с д-р Лорис Мануелян – изключителен творец и лекар, с Юлиян Георгиев - като представител на туристическия бизнес, с опит в Общинския съвет, отворен към нови инициативи и наш партньор в утвърждаването на модела с тематичните уикенди, с Тодор Демирков – председател на Бургаската търговско-промишлена палата – как бихме могли да реализираме толкова мащабно и важно начинание без подкрепата на бизнеса, както и с Константин Константинов, който вече трайно свързваме с марката „Бургас рън“ – абсолютен пример за това как се създават последователи и са организира събитие, в което има и спорт, и култура, и социални моменти.
- Бургас за втори път е сред градовете – кандидати за столица на културата. През 2013 година не успя да премине във втория етап на конкурса. С каква мотивация се включвате в надпреварата сега?
- Няма лош опит, има неосъзнат опит. Личната ми позиция, че преди 10 години Бургас имаше интересна, съдържателна и модерна концепция, насочена към региона. Важно е да пренесем през времето това, което е ценно и успешно, както и да допълним липсващото. Убедена съм, че това е моментът на Бургас и на хората, които работят през последните повече от 15 години за утвърждаването му като културна дестинация, на общността от творци и публики, не просто на администрацията. Макар че в инициативата „Европейска столица на културата“ ключовата дума е култура, тя е механизъм за постигане на растеж във всички сфери – от инфраструктурата и туризма, през образованието и социалните дейности, до подобряването на качеството на живот чрез достъп до разнообразно и стойностно културно съдържание. Една от първите стъпки е да имаме ясна представа къде сме, какви са ни проблемите и възможностите. Необходим ни е важен документ – Стратегия за развитие на културата и опазване на културното наследство. За съжаление, България няма официално приет такъв документ. По принцип общинските стратегии трябва да се синхронизират с държавната. Но ще се опитаме да преодолеем този дефицит и да създадем работеща и модерна стратегия. Процедурата ще бъде обявена съвсем скоро, разбира се при спазване на всички правила и норми.
- Преди 13 години зад кандидатурата на града застана асоциация, в която се включиха всички общини от региона. Сега е създадена фондация. Защо избрахте този формат?
- Проучихме опита на други градове, избрани и реализирали инициативата. Категорично е необходимо да се създаде структура, която целенасочено да се занимава с подготовката. Не бих се наела да правя съпоставка между асоциация и фондация, и двете са регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Важна е функционалността.
Разбира се, учредител на Фондацията е Община Бургас, действаща и изразяваща своята воля по силата на закона чрез Общински съвет – Бургас. Правомощията на учредителя са детайлно описани в учредителния акт. От друга страна фондацията ще има по-голяма самостоятелност и оперативност в процеса на подготовка.
- Споменахте, че имате една година да се подготвите преди официално да бъде обявен конкурса в началото на 2026 година. Какво сте планирали да бъде реализирано за това време?
- Диалогът с различните общности е една от най-важните ни задачи. Той вече стартира. Не всички процеси са видими на този етап. Но работим по медиен план, за да бъдат бургазлии информирани за най-важните начинания. Изработването на културна стратегия е ключов момент, успоредно с това ще обявим и конкурс за създаване на графичен запазен знак на „БУРГАС 2032“, по-точно на система от графични елементи. В този процес традиционно си партнираме с Националната художествена академия, която, знаете, има много активно работещ филиал в Бургас. Предстои ни да изработим и приемем правила за разпределяне на средствата за културно съдържание. Ще използваме натрупания ни опит от създаването на Правилник за Общински фонд „Култура“. Става дума за сходни механизми, в които водещ е конкурсният принцип. Бих искала да подчертая, че целта ни е фондацията да работи в пълен синхрон с всички структури, които отговарят за културните политики и събитийния афиш на Бургас – дирекция „Култура и връзки с обществеността“, ОП „Летен театър, фестивали и концерти“, ОП „ММЦ“, с държавните и регионални културни институти. Много, много разчитаме на добрия диалог с независимия сектор. И пак ще повторя – култура е ключова дума, но начинанието засяга всички публични сфери.
- През последните години Бургас обнови културната си инфраструктура. Оформиха се нови места за културни събития. Броят на фестивалите расте. Градът се превърна и в предпочитано място за заснемане на нови филми. Как всичко това ще Ви помогне в работата на фондацията?
- Да, права сте. Една от съществените промени в Бургас е непрекъснато разширяващата се карта с локации, които имат капацитет на мащабни или по-малки сцени: ще започна със зоната за свободен достъп на Пристанище Бургас и построяването на Конгресен център там, с новия живот на остров „Св. Анастасия“ – една от най-предпочитаните летни сцени, построяването на два полифункционални комплекса – „Ченгене скеле“ и „Акве Калиде“, мащабния ремонт на Културен дом НХК, който се превърна в ключово пространство за развитие на сценичните изкуства. Бургас влезе в европейските културни новини с Център за съвременно изкуство и библиотека – изборът на публиката в наградите RegioStarsAwards 2023. Добавям Културен център „Морско казино“ и Експоцентър „Флора“ като места със специфичен профил и чар. Предстои сериозен ремонт на Летния театър. Тази система от локации привлича локални и национални културни оператори, които обогатяват календара ни. От своя страна общината чрез своите структури създава все по-разнообразен и наситен афиш.
Всичко това е добра стартова позиция, но е само началото.
- Общинският съвет Ви гласува бюджет от 350 000 лева. За какви дейности ще бъдат оползотворени тези средства?
- Все още няма приет бюджет за 2025 г. Когато тези средства бъдат гласувани, ще обмислим най-пълноценното им използване. Аз вече маркирах част от необходимите разходи – за изработване на стратегия и визуална идентичност. Разбира се за популяризиране на инициативата – рекламни материали, клипове, публикации. Планираме под знака на „Бургас 2032“ да мине и една нова идея на кмета Николов – Коледен Бургас, чиято цел е да превърне града ни в атрактивна туристическа и културна дестинация от 1 ноември поне до средата на януари.
- Промениха ли се критериите за избор на европейска столица и какви са шансовете Бургас да бъде такава през 2032 година?
- Предстои Министерството на културата да обяви процедурата за избор на български кандидат в началото на идната година. Шансовете? Сигурна съм - „Бургас 2032“ е шансът на активното в момента поколение творци. Това е нашият момент и ние трябва да го грабнем!