100 доброволци на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и експерти от държавни институции ще се включат в среднозимното преброяване на водолюбивите птици у нас. Те ще посетят всички големи водоеми в страната, разпределени в повече от 40 екипа. Преброяването започва на 12-и януари, петък, и ще продължи до 14-и януари, неделя, включително.
"Тази зима ставаме свидетели на високи температури, необичайни за този период на годината – пролетно време през зимните месеци декември и януари. Това почти сигурно ще се отрази на броя на зимуващите водолюбиви птици у нас", коментират дългогодишни участници в събитието от цялата страна. Експертите от БДЗП, които работят на терен, все още не са наблюдавали струпване на типичните северни видове, които редовно зимуват в нашата страна, като например световно застрашените червеногуши гъски и големите белочели гъски, ледените и тръноопашатите потапници.
България е предпочитано място за зимуване на редица водолюбиви видове птици и затова тазгодишното проследяване на числеността им е от още по-голям интерес за участващите в него, за да видят дали типичните за това време на годината птици и колко от тях са се придвижили до нашата страна.
Припомняме, че в средата на януари миналата година, в същите тези места, имаше огромни концентрации на птици – над 400 000 големи белочели гъски, около 44 000 червеногуши гъски от общо установените близо 687 000 индивида от над 150 вида.
В края на седмицата екипите от доброволци и експерти отново ще обхванат над 2000 влажни зони по Дунавското и Черноморското крайбрежие, както и всички големи язовири и реки във вътрешността на страната. И този път участниците ще отчитат броя, вида и разпространението на птиците, както правят от 42 години насам.
Резултатите ще дадат отговор на въпроса: "Повече или по-малко са птиците в България през тази зима и какви са основните заплахи за тях?"
Преброяването на зимуващите водолюбиви птици е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата. Провежда се в повече от 100 страни и включва около 25 000 влажни зони, много от които са част от екологичната мрежа Натура 2000. Във всичките страни от Европа, Африка и Близкия Изток, където се осъществява преброяването, участват близо 15 000 експерти и доброволци.