Асоциация "Активни потребители" сезира Комисията за защита на потребителите за нелоялна търговска практика на телекомите във връзка с предоставянето на неограничен мобилен интернет през 5G мрежите. Сигналът е изпратен след получени множество оплаквания от потребители, съобщават от асоциацията в прессъобщение изпратено до медиите.
Поводът за сигнала са новите "неограничени" планове на един от операторите - "Виваком". Става дума за рекламата на оператора, която обещава достъп до 5G мрежа за всички планове, но всъщност ограничава скоростта на всички планове, без един до скорости, близки по-скоро до 3G. Другите два оператора също предлагат неограничени планове, но нито един от тях не ограничава скоростта до 2 Mbps.
Асоциацията алармира, че "БТК" ЕАД ("Виваком"), предлага чрез своята интернет страница мобилни планове "Unlimited 2" и "Unlimited 10", съответно за 18,99 и 24,99 на месец като към самите планове е добавено знак за "5G", а в съответния план - неограничени мобилни данни с максимална скорост 2 Mbps и съответно 10 Mbps. Чрез хартиените брошури търговецът предлага "5G Неограничени мобилни данни" с мобилен интернет 2 Mbps и съответно 10 Mbps максимална скорост, т.е. максимална скорост, характерна не за 5G, а за предходните 3G и 4G технологии.
В уебсайта на търговеца се твърди още, че е осигурил "5G" мрежа в България, която да позволява на своите клиенти капацитет над 1Gbps (1000Mbps). Технологията 5G е пето поколение технологии за безжична комуникация поддържащи клетъчна мрежа. Тази технология предоставя по-добра честотна лента, даваща по-висока скорост на теглене и качване на данни, по-ниска латентност (времезакъснение – по-бърза връзка с други устройства), даващ значително по-голям капацитет за едновременна комуникация между в пъти повече свързани устройства.
Съгласно чл. 68г, ал.1 от ЗЗП нелоялна практика от страна на търговец към потребител е тази, която противоречи на изискването за добросъвестност и професионална компетентност. Предоставянето на заблуждаваща информация противоречи на изискването за добросъвестност на търговеца, защото се предполага, че полагайки грижата на добрия търговец и осъществявайки по основен предмет на дейност предоставяне на телекомуникационни услуги, търговецът притежава експертизата за видовете мобилни интернет технологии и е наясно с характеристиките на 5G и каква скорост осигурява тази технология на потребителя.
Вместо това разпространението на противоречива информация между означението на плана като съдържащ технологията 5G и ограничената максимална скорост съответно за плановете "Unlimited 2" и "Unlimited 10" до 2 Mbps и 10 Mbps може да въвлече потребителите в грешното впечатление, че тази скорост е характерна за 5G, каквато не е. Минималната скорост, осигурявана от 5G мрежата, следва да е по-добра от предходните 4G и 3G технологии, които могат да постигнат максимални скорости до 100 Mbps (за 4G) и респективно до около 10 Mbps (за 3G). Ограниченията, поставени в мобилния план нарушават професионалната компетентност, наричайки ги мобилни планове с 5G, защото технологията е именно такава заради действието на съвкупността от трите си основни характеристики на бързина, намалено времезакъснение и по-добра свързаност.
Така информацията може съществено да промени икономическото поведение на средния потребител поради широко разпространеното разбиране, че 5G е технология от последно поколение осигуряваща между 5 и 10 пъти по-добра интернет връзка и мобилна скорост. С гореспоменатите планове се създава впечатление, че потребителят ще получи 5G технологията, но от условието в плана става ясно, че ще получи неограничени MB при скорост характерна за 3G технологията.
Ако КЗП да наложи санкция на БТК АД, тя не може да бъде по-голяма от заложеното в Закона за защита на потребителите от 2 000 до 50 000 лева.
Затова от Асоциацията отправят апел към българския законодател, да обвърже санкциите в Закона за защита на потребителите с оборотите на търговците, така както е предвидено в Закона за защита на конкуренцията.