Изследването се провежда във всички държави-членки на Европейския съюз по обща методология. Снимката е илюстративна
Националният статистически институт (НСИ) стартира провеждането на анкетно изследване "Използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата през 2023 година". То ще се проведе в периода април - юни. Изследването се провежда във всички държави-членки на Европейския съюз по обща методология, която отразява разпространението и използването на ИКТ в Република България и осигурява международна съпоставимост на резултатите.
Анкетната карта съдържа няколко модула, които събират информация за наличие и използване на интернет от домакинствата и лицата, електронно правителство, електронна търговия и др., както и въпроси, свързани със социално-демографските характеристики на домакинствата и лицата.
Aнкетьори от отдел "Статистически изследвания - Бургас" ще посетят избрани на случаен принцип домакинства за провеждане на персонални интервюта, легитимирайки се със служебна карта издадена от Териториално статистическо бюро - Югоизток.
Допълнителна информация относно провежданото изследване на територията на област Бургас може да се получи на телефон 056/851 926 в Териториално статистическо бюро - Югоизток, отдел "Статистически изследвания - Бургас".
В област Бургас ще бъдат анкетирани 282 обикновени домакинства и живеещите в тях лица на възраст между 16 и 74 навършени години. В област Бургас изследването ще се проведе в градовете: Айтос, Бургас, Каблешково, Карнобат, Малко Търново, Несебър, Поморие, Приморско, Свети Влас, Созопол и Средец, както и в селата: Везенково, Вишна, Габерово, Гюльовца, Люляково, Пирне, Равнец, Руен, Топчийско, Трояново и Чубра.
По данни на същото проучване, проведено в област Бургас за 2022 г. 90.8% от домакинствата имат достъп до интернет в домовете си, а 83.3% от населението на възраст 16 - 74 навършени години използват регулярно интернет (всеки ден или поне веднъж седмично). Мъжете в областта са по-активни от жените, като 87.1% от тях използват редовно интернет, при 79.6% за жените.