Балет Арабеск ще танцува на сцената на бургаския театър на 7-и февруари

Балет Арабеск ще танцува на сцената на бургаския театър на 7-и февруари

Балет "Арабеск" тръгва на национално турне в 50-ия си юбилеен сезон със спектакъла "Сидхарта". Трупата ще обиколи през февруари няколко български града. Ярък представител, анализатор и творец на балета е хореографът Мила Искренова. Затова месец февруари, в годината на юбилея, е посветен на творчеството й и носи името "Месеца на Мила Искренова". Тя е и автор на спектакъла "Сидхарта".

Той ще бъде представен на сцената на драматичен театър "Адриана Будевска" на 7-и февруари.

Повестта "Сидхарта" е писана от Херман Хесе през 1922 година. Мила Искренова признава, че винаги се е представяла текста като танц още, когато го е прочела за първи път, когато е била на 16 години. Нейният спомен от това първо прочитане е на неизразимо силно впечатление на красота, една поетична философска повест за търсене на съвършенството.

Много години по-късно от първата среща със "Сидхарта" Мила Искренова се връща към Херман Хесе. Интуитивното й любопитство този път е породено от това да разбере, защо Херман Хесе пише "Сидхарта" и за да бъде максимално вярна на автора, нейният интерес е продиктуван от това да си обясни в какво състояние, в какъв житейски период е бил самият той;  защо е отишъл в Индия и след това се е върнал, разочарован от Индия; защо пише "Завръщането на Заратустра", защо на 42 години, през 1919 г., напуска Германия и се отказва от германско поданство, защото е крайно разочарован от германската политика и от процесите, които се развиват в обществото там; защо се оттегля от света изобщо и не иска да има нищо общо с това ретроградно човечество и започва да се занимава с овощарство и да рисува в едно италианско село, където се затваря в една къща с висока ограда и гони дори и хората, които се доближават до оградата. Затова пък при него бягат от Германия впоследствие много изтъкнати интелектуалци като Томас Ман и Бертол Брехт.

Всички тези открития, споделя Мила Искренова, й дават ключа към спектакъла. Така Мила стига за себе си до извода, че "Сидхарта" е една проекция, в която Херман Хесе идеализира своята представа за света и търси спасителен мост за хората, за себе си. Херман Хесе, според авторката, вярва, че през каквито и изпитания да минава човечеството, идеите за хуманизма ще надделеят.

"Сидхарта" е изключително актуална днес. Периодът, в който е писана повестта, толкова наподобява днешното време така тревожно и заредено в същото време, когато търсим стабилни основи, които ни се изплъзват.

Затова Мила се насочва точно сега към "Сидхарта", защото преживява същата тревога, както много други хора по света.

Спектакълът на Мила Искренова представя европейското разбиране за Изтока, срещата между Изтока и Запада. В търсенето на общ език между двете  различни цивилизации хореографът се опира на много културно-исторически кодове, съдържащи се в  музиката, танцовия език и образността.

Затова, ако искате да се провокирате от спектакъла "Сидхарта", вгледайте се и открийте кодовете - те ще ви обяснят, лично на вас, защото само вие ще сте разгадали кодовете по "вашия" начин. И това е основната цел - да станат кодове на вниманието на зрителя към самия себе си.

"Сидхарта" е танцово-театрален спектакъл по мотиви от философската поема на Херман Хесе Върху великолепната музика на Вагнеровите увертюри от "Тристан и Изолда", "Танхойзер" и "Лоенгрин", единствената рага на Лед Цепелин и шлагери от 30-те години, хореографът Мила Искренова предлага едно пътуване към съвършенството по поетичната повест на Херман Хесе "Сидхарта". Изискната сценография и костюмите  са на Свила Величкова, видеопроекциите - на Никола Налбантов.

"Сидхарта" хвърля духовен мост между времето и пространството в търсене на изход със силата на една невероятно поетична медитация.

Галерия