В сайта на Министерството на иновациите и растежа е публикувана четвъртата процедура от Националния план за възстановяване и устойчивост, свързана с ВЕИ проектите
Бизнесът ще съфинансирането с от 35 до 50% проекти за ВЕИ, които могат да бъдат реализирани със средства на Националния план за възстановяване и устойчивост. Сумата, която всяка фирма ще трябва да доплати е в зависимост от мястото на изпълнение на инвестицията и категорията на предприятието.
В сайта на Министерството на иновациите и растежа е публикувана за обществено обсъждане четвъртата процедура от Националния план за възстановяване и устойчивост - "Изграждане на нови ВЕИ за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия в предприятията".
Бюджетът й е 200 млн. лева. Насочена е към микро, малки и средни предприятия, малки дружества с до 499 служители и такива със средна пазарна капитализация с до 1500 служители. Минималният размер на безвъзмездната помощ ще е 100 000 лева, а максималният - 1 млн. лева. Съфинансирането ще е от 35% до 50% в зависимост от региона и категорията на предприятието. Мярката ще позволи на бизнесите да изграждат мощности до 1 MWh за собствено потребление, както и съоръжения за съхранение на електроенергия. Най-разпространената такава комбинация е фотоволтаици и батерии. Произведеният ток, който не влезе в потреблението на производствата, няма да може да се връща в електроразпределителната мрежа или да се търгува и продава. Инвестициите ще помогнат на компаниите да подобрят енергийната си ефективност и да станат по-малко зависими от пазара на електроенергия. По този начин ще бъде ускорен и преходът към климатична неутралност.
Общественото обсъждане на процедурата ще продължи до 12-ти януари 2023 г., включително. Предложения и коментари може да се изпращат в системата ИСУН 2020, раздел "Процедури за БФП" - "Национален план за възстановяване и устойчивост", "Процедури за обществено обсъждане". Те трябва да са в свободен текст в поле "Описание" от меню "Изпрати коментар/предложение". Условията за кандидатстване по мярката може да се прочетат на https://bit.ly/3hlASWe.
Допустими по процедурата са компании от всички сектори на българската икономика с изключение на "Селско, горско и рибно стопанство", "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива", "Финансови и застрахователни дейности" и част от "Преработваща промишленост" - от "Производство на хранителни продукти" и "Производство на напитки". Не са допустими още предприятията, при които над 25% от капитала или броя на гласовете в общото събрание се контролират от един или повече държавни органи.