Министерство на труда и социалната политика обяви началото на кампания за набиране на проектни предложения по Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност. По нея може да се кандидатства в две направления:
За изграждането на достъпна среда за хора с увреждания в съществуващи жилищни сгради и прилежащите им пространства;
За осигуряване на лична мобилност чрез приспособяване/преустройство на лек автомобил и обучение за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство.
Веднага след отварянето на програмата кметът на община Бургас Димитър Николов свика работна среща. В нея участваха представители на организации на хората с увреждания, роднини на такива хора, неправителствени организации, дирекция "Социално подпомагане", зам.-кметовете Йорданка Ананиева и Руска Бояджиева, експерти от общинската администрация.
"Има осигурени средства, но сроковете са кратки. Ако сме екип, ще успеем да привлечем по-голям ресурс за Бургас, както направихме при националната програма за саниране, така че трябва да действаме бързо и координирано. Това е шанс за много хора, които не са излизали с години от домовете си, а и голяма помощ за роднините им, които се грижат за тях. На този етап е нужно във възможно най-кратък срок да идентифицираме бургазлиите, имащи нужда от такава помощ и допустими по програмата", каза кметът.
Срокът за подаване на предложенията е от 22-и август до 30-и септември 2019 г. Допустимите кандидати са хора, които се придвижват в инвалидна количка. По направлението за достъпна среда може да се кандидатства с проекти на стойност между 10 000 и 100 000 лева. Парите могат да бъдат изразходени за изграждане на рампа, монтиране на електрически съоръжения - подемник, асансьор, и др.
В момента най-важното е бургазлиите с двигателен проблем, имащи желание да кандидатстват по програмата, да съобщят това на Община Бургас, която поема координацията на целия процес. Хубаво е това да стане до края на месец август. За тази цел пишете или се обадете по телефон на Илияна Драганова - 0883 569 566, [email protected].
Когато се събере базата данни с желаещи, комисия, съставена от съответния териториален директор и техническо лице, ще обиколи подадените адреси, за да установи дали отговарят на изискванията на програмата. После ще се премине към изготвяне на отделните проекти, всеки със своята специфика. За кандидатстването е нужно и удостоверение от дирекция "Социално подпомагане", че бъдещият бенефициент действително е човек с увреждане и затруднена мобилност.
По програмата може да се осигури достъпна среда както на хора, живеещи в панелни блокове в града, така и на такива, живеещи в къща на село. В първия случай, обаче, се кандидатства от името на сдружението на етажната собственост, което е юридическо лице. Във втория случай кандидатства собственикът на къщата. При спечелен проект парите ще се преведат на съответния одобрен кандидат, а не на Община Бургас.
Не е проблем кандидатът да живее под наем. В такъв случай просто е нужно да има адресна регистрация на съответното място и да се сдобие с декларация за съгласие от собственика, която да се приложи към проектната документация.