Бургаският клуб обра медалите на турнира. Снимки Черноморец

Бургаската женска щанга спечели 31 купи. Вече 30 години морската школа е водеща в страната. Отборите на властелина "Черноморец" за пореден път доказаха своята класа. Състезателките нагледно показаха, че е невъзможно да бъдат победени и отново триумфираха с шампионските титли.

Във финалния втори кръг от Държавното отборно първенство тежкоатлетките ни очаквано обраха призовите места. Те спечелиха куп медали, както и отборните купи – при момичета до 13 г. и девойки до 20 г. Така общо спечелените купи от бургаския клуб в женското направление вече са 31, което е своеобразен рекорд за страната!

Водени от треньорския тандем Димитър Ковачев – Марина Райкова, който съвместно отново поведе състезателите на клуба, отборите на "Черноморец" се завърнаха още по-силни.

На подиума в "Спорт палас" във Варна носителки на златни отличия във възраст момичета до 13 г. станаха Габриела Михайлова в кат. до 30 кг, Дарина Добрева в кат. 44 кг и Гергана Стоянова при 58-килограмовите. В категория +58 кг Деница Моллова спечели среброто, което бе достатъчно отборът да спечели отборния шампионат с голям точков аванс и да триумфира с купата. Далеч зад бургаските момичета останаха предствителките на Кралово, трети са състезателките от Русе.

Недостижими на първото място остана и тимът ни във възраст девойки до 20 г., където шампионки в своите категории станаха Даниела Мореева /кат. до 53 кг/ и Ивета Бойнова /75 кг/. Сребърен медал в кат. до 48 кг спечели Даяна Янчева, а Преслава Василева /48 кг/ и Теодора Станкова /53 кг/ завършиха с бронзовите отличия. Тук отново на второто място останаха карловки.

Успехи "Черноморец" постигна и в мъжкото направление, където клубът също полага усилия и развива. Тодор Милчев извоюва сребърен медал в кат. до 35 кг при момчета до 13 г., а дебютантите Кристиян Пенчев /кат. 50 кг/ и Никола Янев /кат. 56 кг/, с личен треньор Марина Райкова, се класираха на четвърто място.

При кадети до 15 г. бронзови отличия за бургаския клуб спечелиха Веселин Асенов /кат. до 50 кг/ и Виктор Динев /62 кг/. Съотборникът им Димитър Милчев се нареди на четвърта позиция.

Във финала на Държавното отборно първенство "Черноморец" участва с група от 15 състезатели. Поради недостиг на финансови средства, петима тежкоатлети са останали в Бургас, разкри с огромно съжаление заслужилият треньор Димитър Ковачев.

Ремонтът в залата, където тренират шампионите, е почти приключил, но за да бъде образец са необходими още малко средства. Парите са нужни за закупуването на шкафчета за личния багаж на децата, на уреди, отоплително тяло и на покритие за земята, сподели 70-годишният Димитър Ковачев, който въпреки преклонната си възраст продължава да работи за развитието на силна бургаска щанга.

Завръщането на колежката му Марина Райкова в професионалния спорт пък е гаранция, че успехи "Черноморец" ще жъне и занапред. Разбира се, това няма как да стане без финансовата помощ на спонсорите, както и на община Бургас, към която състезатели и треньори отправят специални благодарности.