Въпреки че постепенно страната се отваря, дистанцията и предпазните маски остават задължителни. Снимки Росица Мирчева
3 066 417 души са заразените с COVID - 19 по света. Научната общност цял свят е ангажирана в откриването на ваксина, но за момента такава все още няма. Използваните медикаменти за лечение не дават еднозначни резултати. В тази ситуация все повече се налага тезата, че светът трябва да се научи да живее с този вирус. Спазването на дистанция и лични предпазни средства ще се окажат ключови за понататъшното развитие на болестта.
Вече седем седмици репортерите на "Черноморие" ви информират как останалия свят се бори със заразата от коронавирус чрез разкази на българи, които живеят в различни държави.
Тази седмица все повече държави, включително и България, отслабват мерките въведени срещу разпространението на вируса. Сред тях е и Италия, която заедно с Испания бе най-силно засегната от епидемията в Европа. Там са регистрирани от началото на пандемията 201 505 души, като активните случаи 105 813. Починалите пациенти с COVID – 19 на Ботуша са 27 359, оздравелите вече са 68 941. В Италия до днес са тествани 1 789 662 души. Тествани са 29 600 души на 1 млн. население.
Министър председателят на Италия Джузепе Конте обяви в неделя четири етапа за спасяването на страната. "Кварталните паркове са вече отворени и в тях все по-често могат да се видят деца с родителите си на разходка. Ако до преди няколко седмици нямаше жива душа по улиците, то сега картината е различна. Вчера докато спортувах видях отдалеч двойка, които не се бяха виждали дълго време. Те се затичаха един към друг, но изведнъж се спряха", разказва Росица Мирчева, която живее в Рим. Прегръдките и целувките остават забранени, а маските, ръкавиците и дистанцията са задължителни.
Правителство премахна данъка върху всички предпазни и дезинфекциращи средства, за да са по-достъпни за хората.
От 4-ти май ще бъдат отворени големите паркове, както и производствата на коли и авточасти. Модната индустрия ще заработи тогава, както и строителството. Ще бъдат позволени посещенията при роднини, но с маски.
От 11-ти май търговията на едро се очаква да заработи, разрешено ще е и практикуването на спорт на открито, а на закрито ще може без струпване на хора и без да се ползват съблекални.
"Направиха проби в метрото, където ще пускат до 30 души. В автобусите пък е разрешено да сяда един човек на двойна седалка. Ще има проверяващи навсякъде. Ресторантите се подготвят да отворят като се взимат много сериозни мерки", допълни още Росица. Те ще работят първоначално само за разнос.
След 11-ти май започва и оборудването с шезлонги и чадъри на плажовете. Росица разказа, че е имало идея ивиците да бъдат оборудвани с плексигласови разделения, но в последствие тази идея била отхвърлена. За туризъм обаче още е много рано да се говори. Границите на страната остават затворени и ще се разчита на вътрешни пътувания.
От 18-ти май се очаква да отворят музеите и магазините за облекла, а от 1-ви юни и естетичните студиа и фризьорски салони. Тогава ще отворят и ресторантите, и бистрата с възможност за сядане.
Финансовите средства, които италианското правителство отпуска за подпомагане на засегнатите от кризата браншове, се увеличават. Родители, които се връщат на работа ще получават паричен бонус, с който могат да наемат детегледачка. Всички учебни заведения в страната се очаква да отворят наесен при най-строги мерки за сигурност. Италианците получават и по 100 евро под формата на купони за храна, а едноличните търговци - по 600 евро.
"В момента са спрени вноските за коли, не е проблем ако не си платиш навреме сметките за ток и газ. Има известно забавяне в изплащането на някои помощи. Конте каза, че подадените документи са много и при нормални условия за тяхното обработване ще са нужни 5 години, а те са го направили за един месец", разказа още Росица.
И в Италия се говори за втора вълна на зараза, която би настъпила евентуално есента. Именно затова ограничителните и предпазни мерки остават в сила. Здравните власти призовават всеки да измерва температурата си редовно и при завишаване да потърси помощ.