По същество книгата представлява докторската дисертация на автора, защитена през 2019 г.

По същество книгата представлява докторската дисертация на автора, защитена през 2019 г.

Излезе от печат книгата "Исихастките монашески центрове в Парория и средновековната българска държава през XIV в." с автор д-р Милен Николов, директор на Регионален исторически музей - Бургас. Научното изследване е в обем от 292 стр. Структурно се състои от предговор, увод, пет глави, четири приложения и библиография.

В книгата детайлно се отговаря на редица въпроси, вълнуващи напоследък съвременното общество – какво всъщност представлява исихазма, неговото историческо развитие, небивалият му подем през XIV в., пряката му закрила от страна на българския царски двор. Особено внимание е обърнато на личността на свети Григорий Синаит – създател на четирите исихастки манастира в легендарната Парория. местоположението на тази загадъчна област, и връзката на светеца с цар Иван Александър. Поставен е силен акцент на българските ученици на великият исихастки учител, сред които виждаме свети Теодосий Търновски, свети Роман Търновски и свети Ромил Видински. За тях е отделено специално внимание, под формата на просопографски бележки.

Научните приноси на книгата са многобройни. Сред тях е и публикуването за първи път на житието на свети Григорий Синаит на български език. То е преведено от руски от Диана Славчева.

По същество книгата представлява докторската дисертация на автора, защитена през 2019 г.

Научни рецензенти са проф. д.изк. Константин Тотев от НАИМ – БАН и проф. д-р Николай Кънев от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Научен ръководител е доц. д-р Иван Лазаров от ВТУ. Автор на предговора е проф. д-р Пламен Павлов, също от университета във Велико Търново. Текстови редактор е Диана Славчева, а автор на предпечата – Цветана Илева.

Предстои официалната премиера на книгата, след което тя ще се разпространява в експозициите на РИМ – Бургас.