Клуб Преображение също участваше в програмата. Снимки Областна управа - Бургас

Клуб Преображение също участваше в програмата. Снимки Областна управа - Бургас

Френски шансони и английски хумор звучаха в Малко Търново в рамките на събитието: "Културното многообразие на Европейския съюз". С него бе отбелязана Европейската година на културното наследство - 2018. Музиката, изкуството, литературата на страните членки в Съюза събраха представители на различни поколения в общ концерт-спектакъл. Под звуците на френски шансони, млади и стари рецитираха стихове на унгарски, френски и английски език. Инициативата за провеждане на мероприятието е на Областна администрация Бургас и Община Малко Търново. Тя е част от събитията, провеждани в област Бургас по повод председателството на страната ни на Съвета на ЕС през настоящата година.
Мултимедийна презентация потопи гостите на събитието във виртуално пътуване през всички културни столици на Европейския съюз от 1985 година до днес. През 2019 година Пловдив също ще стане част от тази традиция. Присъстващите в препълнената зала на читалището в Малко Търново имаха възможността да се запознаят и с националните носии на различните държави.
"България има огромен принос към културата, ценностите и многообразието на Европейския съюз. Но живото културно наследство сме ние хората, които живеем тук. И е нужно да си даваме сметка за отговорността да  уважаваме, съхраняваме и милеем за традициите и обичаите си. Вярвам, че събития като днешното ще събудят интереса на децата ни, ще ги подтикнат да потърсят информация за Съюза, за възможностите, които това обединение дава. Да се научат, че в различното можем да намерим нещо непредполагаемо ценно за нас и най- вече да имаме самочувствие, че културното наследство на Европа и Европейския съюз е богато, защото в него се съдържа българското", с тези думи областният управител Вълчо Чолаков се обърна към присъстващите.
Облечени в тениски "България започва от Малко Търново" съставът за патриотични песни към пенсионерски клуб "Преображение" внесе българската нотка в концерта, с изпълнение на характерна за странджанския край народна музика. От своя страна заместник-кметът на Общината - Тонка Стоева пое ангажимент към изпълнителите за изработване на тениски с надпис "Европейският съюз започва от Малко Търново".
В концерта участие взеха още ученици и учители от СУ "Васил Левски" в града, съставът за патриотични песни към Дневен център за пълнолетни лица с увреждания, жители на странджанската община.
Финал на събитието постави 28-годишната Виктория Колева с изпълнение на "Ода на радостта" в превод на Димитър Стоевски. За младата жена Малко Търново не е родно място, но е мястото, на което е избрала да живее именно заради красотата на културните традиции и странджанския фолклор.
"Ода на радостта" е ода, създадена от немския поет Фридрих Шилер, прославяща братството и разбирателството на цялото човечество. Одата е най-добре позната от музикалната композиция на Лудвиг ван Бетховен във финалното "Presto" на неговата "Девета симфония". През 1972 г. творбата на Бетховен е избрана от Съвета на Европа за европейски химн, а през 1985 г. – от тогавашната Европейска общност (след 1993 г. Европейски съюз) за свой химн.

Галерия