DSC_9927

DSC_9927

Горан Благоев иска друго име на Александър Невски

"Свети Александър Невски" в София ще започне журналистът Горан Благоев. Той ще предложи на комитета, който ще се сформира за целта, името да бъде сменено с това на светите братя Кирил и Методий. Новината бе обявена от водещия на телевизионното предаване "Вяра и общество" по БНТ в отговор на въпрос на бургазлия при представянето на книгата "Истории за плач и за надежда". Тя излезе от печат преди три години със запазения знак на издателство "Сиела". По идея на собственика на бургаското издателство "Бряг" - Николай Кожев и със съдействието на Регионална библиотека "Пейо Яворов" книгата бе представена в Бургас. Залата на библиотеката на булевард "Булаир" буквално се пукаше по шевовете от желаещи да чуят и да разговарят с автора. Големият интерес към представянето бе провокирано от темите, които Горан Благоев засяга в книгата си. Сред тях е и тази за присъствието (отсъствие) на нашата църква на Божи гроб.

Присъстващите на представянето искаха да чуят мнението на журналиста за състоянието на Българската Православна църква и за църковните дела. "Ако всички ние - кръстените започнем да имаме църковен живот при истински жива църква, ние ще сме тези, които избираме епиископите и митрополитите. Виним църквата, че е бездейна, но не си даваме сметка, че църквата сме всички ние", отговори Горан Благоев. Според него, трябва да започне възстановяването на енорийския живот и тогава Светия синод ще започне да се съобразява с миряните.

Въпросът за преименуването на катедралния храм "Свети Александър Невски" в столицата разбуни духовете на представянето. Горан Благоев мотивира идеята си за смяната на името. "Той е замислен като храм-паметник на българското Освобождение с капацитет за 1200 души. По настояване на княз Александър Батемберг капацитетът му е увеличен на 3000 души, а след това цар Фердинанд иска да станет 5000. Така храмът загубва своята същност и цел. Той обаче носи името на покровителя на царя Освободител. Българите не са знаели кой е Александър Невски, а той е голям светец за Русия и закрилник на Санкт Петербург", обясни Горан Благоев. Според него, не е редно патриаршеския храм да носи име на небългарски светец. Нито една патриаршеска катедрала в православния свят не е кръстена на чужд светец с изключение на тази в Букурещ, която носи името на Димитър Басарбовски, роден в село Басарбово до Русе, за когото обаче румънците твърдят, че е техен светец. "Православието е универсално, но не е нормално този храм да продължава да се казва така", допълни Благоев.

В дискусията се намеси отец Стилиян от храм "Света Богородица". Според него, не е редно да се преименува храма в София, а по-скоро да се построи нов и той да носи името на светите братя Кирил и Методий. Идеята му предизвика негодувание и несъгласие. Според Благоев, това няма как да стане. Дори "Свети Александър Невски" за който са събирани пари от българите, е завършен със средства от държавата. "Крайно време е да се отърсим от вкорененото руско влияние. Дори с Вселенската патриаршия нямаме такива близки връзки, а сме зависими от нея, както с Руската", завърши темата Горан Благоев.