И в Созопол почитат свети Николай Чудотворец. Православната църква почита светеца на днешния 6-ти декември. Той е закрилник на рибари и моряци. Празникът в Созопол започна със света литургия, отслужена в църквата "Св. Георги Победоносец" от отец Иван и отец Димитър. Храмът се оказа тесен за всички, които искаха да чуят празничната служба и да запалят свещ в чест на светеца покровител на рибари и моряци. Дълго миряните се тълпяха пред църквата, където бяха осветени венците в памет на загиналите моряци и рибари.
Литийното шествие, в което взеха участие представители на Общинския съвет, общинска администрация, църковното настоятелство, моряци, рибари и множество жители и гости на града бе предвождано от кмета на града Панайот Рейзи с иконата на свети Николай Чудотворец и отец Иван и отец Димитър. Многолюдното шествие спря пред параклиса "Св. Николай Чудотворец", където жители и гости на града запалиха свещица и благодариха на светеца за покровителството и богатия улов през изминаващата година.
Цялата флотилия на Созопол от рибарски кораби, лодки и яхти се включи в ритуалното хвърляне на венци в морето. Корабчетата бяха препълнени с хора, а за доброто им настроение се грижеха виртуозни оркестри. Всеки екипаж се беше приготвил за празника и черпеше гостите с вино и риба както повелява традицията. Корабите и лодките излязоха в открито море и в близост до остров "Св. Иван" под звуците на сирените бяха хвърлени ритуалните венци в морската вода. Празничната флотилия направи широк кръг в созополския залив и под звуците на патриотични и популярни морски песни се завърна в пристанището, където празникът продължи до късно. Специална почерпка с вино и риба бе осигурена лично от кмета Панайот Рейзи, който поздрави своите съграждани, рибарите и именниците за Никулден.
На Никулден всеки дом в Созопол празнува празника на светеца - покровител на рибарите и моряците и отдават заслужено на една от най- трудните професии, каквато е рибарството. Няма семейство в Созопол, което да не е свързано с морето. Риболовът е не само начин за препитание, но и онази връзка между миналото и бъдещето, която дава самочувствие на жителите на града, който вече 2 630 години гордо издига снага по българските земи.