От партията на Станислав Трифонов обявиха втори проектокабинет. В него част от номинираните от първия проектокабинет са сменени с нови лица. Днес най-голямата група представя пред сочените досега като потенциални партньори за управление "Демократична България", "Изправи се.БГ! Ние идваме!" и БСП, предаде "Дневник".
Имената на кандидатите за министри не са официално обявени. От "Има такъв народ" съобщиха по-рано днес, че ще ги оповестят едва след като са ги научили формациите, с които се разговаря за подкрепа. Списъкът от имена, който засега е неофициален и непотвърден, сочи, че "Има такъв народ" е заменила с вътрешнопартийни кадри предложените през юли в проектокабинета "Николай Василев", експерти по финанси, икономика и регионално развитие. Тогавашната номинация за здравен министър - Велислава Петрова, сега е предложена да оглави образователното министерство. Позициите си от предишния проектокабинет запазват трима от кандидат министрите.
Парламентарните групи ще обсъждат тази вечер дали да гласуват за предложения от партията на Слави Трифонов проектокабинет, начело с Пламен Николов. След днешните разговори "Изправи се.БГ! Ние идваме!" запазиха мълчание, а "Демократична България" оцениха шансовете да подкрепят номинираните не са "повече от 50% на този етап". БСП ще обсъжда решението си на заседание на Националния съвет утре.
Ето накратко какво е известно до момента за министрите от публичните източници на информация.
Пламен Николов (44 г) - кандидат за премиер: Според визитката му на сайта на "Има такъв народ" има над 15 г. опит в бизнес развитието и управлението на проекти. Завършил Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и е специализирал е в Klagenfurt Alpen-Adria Universitat, Австрия, доктор по философия на правото, политиката и икономиката. Оскъдната информация за дисертационния му труд предизвика множество съмнения за образованието и квалификацията му, а днес Николов отрече да е имало злоупотреби около работата му и показа публично дипломите си.
Петър Илиев - номиниран за министър на вътрешните работи: Часове преди "Има такъв народ" да получи мандат за съставяне на правителство от президента миналия петък Петър Илиев беше сочен за кандидат-премиер, макар че с днешна дата най-голямата парламентарна партия отрича това. От "Демократична България" и "Изправи се. БГ! Ние идваме!" обаче потвърдиха, че името му им е било съобщено.
За Илиев се знае, че работи с екипа на Слави Трифонов от организирането на референдума през 2016 г. Според официалната биографична справка е завършил "Право" в Софийски университет "Св. Климент Охридски" с пълно отличие. Специализирал е "Английско търговско право" и "Право на ЕС" в Бъкингамския университет във Великобритания и "Американско право" в Ню Йорк, САЩ. Преподавател по "Конституционно право" в СУ. Основател и управляващ съдружник на Адвокатско дружество "Илиев и партньoри". Почетен консул на Барбадос и ръководи консулството на Барбадос в България. Илиев е доктор по право, но в Софийския университет името му се свързва с неправомерно копиране от чужд научен труд без цитиране покрай докторския му труд.
Момчил Иванов - министър на правосъдието: Адвокат и понастоящем депутат от "Има такъв народ" влиза на мястото на Илиев във втория проектокабинет. Иванов е юрист, преподавател по търговско право във Великотърновския университет и областен координатор на партията на Слави Трифонов във Велико Търново. Данни от неговата биография не могат да бъдат намерени на страницата на "Има такъв народ", за разлика от други депутати на партията. На 38 години, семеен, с една дъщеря. Негов пост във "Фейсбук" в началото на седмицата, насочен срещу "Демократична България", предизвика остри реакции.
Силви Кирилов - министър на здравеопазването: Понастоящем депутат от "Има такъв народ", Силви Кирилов е лекар-уролог. Оглавявал е няколко от най-големите болници в България - Александровска болница (от 2003 до 2006 г.) по времето на НДСВ, частните Доверие (2007-2008 г.) и Уни хоспитал - Панагюрище (2017-2018 г.).
Доктор по медицина и преподавател в Медицинския университет в катедрата по урология. От 2011 до 2013 г. е директор на Агенцията по трансплантации, но е уволнен от поста от тогавашния министър на здравеопазването Десислава Атанасова (ГЕРБ) заради малко трансплантации.
Пламен Данаилов - министър на финанси: Още един депутат до момента. Представен е в сайта на "Има такъв народ" като финансист, завършил УНСС и с опит на висши управленски длъжности в големи международни компании. Сочен е като един от авторите на икономическата програма на партията. Бил е финансов мениджър на българското представителство на AstraZeneca UK и на Publicis Marc Group. В последните години развива собствен бизнес в сферата на финансовите консултации, съобщава "Капитал".
В качеството си на икономически експерт пред изборите той коментира в тв интервю, че програмата на бъдещ кабинет включва запазване на плоския данък, съчетан с минимален необлагаем доход, въвеждане на стъпки към семейно подоходно облагане и данъчни облекчения за фирмите при инвестиции в дълготрайни активи. Мнението му за влизането на България в еврозоната е, че това трябва да стане когато страната се изравни със средноевропейските показатели по ниво на доходите и икономическо развитие.
Гроздан Караджов - министър на транспорт: Той е познато име в българската политика още от участието му в студентските протести в началото на 90-те г. на 20 в., а в последствие като заемащ ръководни постове в Министерството на транспорта, Комитета по пощите и далекосъобщенията, Българската телекомуникационна компания. В биографията му е посочено, че от 2001 до 2004 г. е изпълнителен директор на фондация "Демокрация", а в следващите години е инициатор и създател на редица успешни бизнес начинания. Народен представител в 43-тото Народно събрание от групата на Реформаторския блок.
Александър Николов - министър на енергетиката: Енергийният експерт в момента е служебен зам.-министър. В сайта на министерството е описан като човек с дълъг мениджърски опит в сферата на телекомуникациите, финансите, инвестициите и капиталовите пазари. Бил е изпълнителен директор на фонд за рисков капитал, управлявал е стратегически проекти, развиващи иновативни финансови технологии. Магистър по финанси от УНСС. Водил е лекции по фючърси, опции и управление на инвестиции.
На сайта на министерството се казва, че Николов притежава допълнителни квалификации, насочени към дигитална трансформация на бизнеса, като работи и по дисертационна тема в същата сфера. "Интересно е, че Слави Трифонов предлага за министър на енергетиката финансист, в момента, в който сектора е на прага на най-голямата си реформа и в изключително тежко финансово състояние", коментира "Капитал".
Силвия Бакърджиева - министър на екологията и земеделието: Както изглежда, "Има такъв народ" ще върви към обединяване на досегашните министерства на земеделието и околната среда в едно ведомство. Силвия Бакърджиева, която ще го оглави, е била държавен експерт в Министерството на околната среда като е работила в звеното за връзки с ЕС, научи "Дневник" от експерти в тази област.
Ако не е съвпадение на трите имена, Бакърджиева е създател преди осем месеца на едноличното дружество "Де Юре Авис", с предмет на дейност юридически и експертни консултации по правото на Европейския съюз (ЕС) и на националното законодателство в областите климат, енергетика, околна среда, земеделие, здраве и потребители.
Георги Георгиев - министър на регионално развитие: Поредният депутат, който се предлага да мине в изпълнителната власт. Георгиев беше водач на листата на "Има такъв народ" във Враца както на сегашните, така и на предходните парламентарни избори. Беше член в миналия парламент на комисията за ревизия на кабинета "Борисов 3", където огласи сигнал, свъзран с нарушения в обществени поръчки в Електроенергийния системен орган.
На сайта на "Има такъв народ" пише, че е завършил Висшето строително училище "Любен Кравелов" през 2000 г. и е преподавал там 5 г. като асистент и старши асистент. Има научна степен "доктор" по "Организация и управление на производството/строителство". Има собствена консултантска фирма, ръководеща проекти в областта на строителството, финансирани със публични и частни средства, включително и такива със средства от фондовете на ЕС.
Ради Найденов - министър на външните работи: за втори път "Има такъв народ" предлага за поста бившия началник (до 2005 г.) на кабинета на премиера Симеон Сакскобургготски. Той е с почти 30 години стаж в Министерството на външните работи, бивш служебен министър на външните работи през пролетта на 2017 г. в кабинета на Огнян Герджиков..
Преди три седмици в деня след извънредните парламентарни избори той бе представен с идеята да бъде и вицепремиер. Найденов, който е посланик и в Лихтенщайн, беше зам.-министър на отбраната (2001-2002 г.), но изкара два мандата (от 2005 до 2011 г.) във Виена, после се прибира в София за поста постоянен секретар на Министерството на външните работи (най-високият пост в дипломатическата йерархия на МВнР), след което е изпратен посланик в Берлин. Владее немски, руски и английски език.
Велислава Петрова - министър на образованието: В първия вариант на проектокабинета на "Има такъв народ" тя беше предложена за здравен министър. Според биографичната справка е учила в Университета в Бристол и Университета в Кеймбридж. Получава докторска степен по "Биологични науки, вирусология и имунология". Старши мениджър в екипа по здравна политика в Глобалния алианс за ваксини и иунизации в Женева. Преподавала е в Кингс Колидж (King's College). Живее и работи в Женева, Швейцария. Известна е с положителното си отношение към ограниченията като начин за ограничаване на COVID-19 и към ваксините.
Теодора Генчовска - министър на отбрана: Тя беше предложена за същата позиция и в проектокабинета "Николай Василев". В средата на юли беше представена като експерт по отбрана и въоръжени сили, възпитаник на Военната академия, преминала през редица допълнителни квалификации в Германия, Италия, Великобритания и САЩ.
Кариерата ѝ започва в генералния щаб на Българската армия. Преминава през всички нива и става началник на отдел "НАТО и ЕС" в министерството. Ако бъде избрана, ще е първата жена на поста министър на отбраната в България.
Ивайло Кожухаров - министър на туризъм: Запазва позицията, за която беше номиниран в първия проектокабинет на "Има такъв народ". Според официалната биографична справка магистър по "Икономика" и "Маркетинг" с над 17 г. професионален опит в сферата на туризма. Бил е генерален мениджър на хотелски комплекс в "Албена" АД. Изпълнителен директор на хотелска верига "Тракийски хотелиери". Генерален мениджър на четиризвезден хотел в София, част от международен бранд.
Има магистърска степен по "Икономика и организация на туризма" от Икономическия университет във Варна и магистратура по "Маркетинг" в УНСС, гр. София. Едва 23-годишен става управител на четиризвезден хотел и по-късно става. Основател е на консултантската компания Hotel Experts BG. Член е и на управителния съвет и съучредител на Българска асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели и член на контролния съвет към Националния борд по туризъм.
Дружеството "Тракийски хотелиери", на което Кожухаров е бил управител, е дъщерно дружество на най-голямата медодобивна фирма "Асарел-Медет" АД. На 22 февруари 2016 панагюрският районен съд признава Борислав Сандов за виновен по обвинение за обида на председателя на надзорния съвет на Асарел-Медет Лъчезар Цоцорков, когото нарекъл "олигарх-отровител" в статус във Фейсбук. В същото решение съдът признава, че Сандов не излъгал за това, че мината два пъти е отровила река Луда Яна и че адвокатите на Цоцорков са използвали "процедурни хватки".
Георги Султанов - министър на културата: Оперен певец, тенор, внук на актьора Петър Слабаков - това е най-кратката визитка на Георги Султанов, предложен за министър на културата от "Има такъв народ". Според официалната страница на партията, той има 23-годишен стаж и е работил с всички музикални институти в България. Бил е гост на предаването в телевизията на Слави Трифонов "Студио Хъ".
Координатор на постоянната комисия по "Култура" на "Има Такъв Народ", не е депутат.
Радостин Василев - министър на спорт: Беше предложен за поста и в първия кабинет на "Има такъв народ". Юрист, завършил е право в Софийския университет. Според официалната му визитка е адвокат в Софийската адвокатска колегия с експертиза в гражданското право и правната регулация на спорта, на национално и международно ниво. Василев е свързан професионално с елитния спорт в България от повече от десетилетие. Той беше част от юридическия екип в някои от най-тежките години на ЦСКА след 2008 г. при управлението на Александър Томов и "Титан", когато срещу клуба се водеха десетки дела от бивши футболисти и други клубове. По-късно за кратко помагаше на ЦСКА и под ръководството на Гриша Ганчев. В последните години адвокатът насочи усилията си към дейността на своята кантора "Василев енд ко консултинг", като участва в защитата на Федерацията по вдигане на тежести след тежкия допинг скандал - дело, приключило с глоба от 250 хил. долара за България. Защитавал е футболисти като Кирил Десподов, Спас Делев и Иван Иванов, както и бадминтонистките Габриела и Стефани Стоеви. През 2017 г. се включи дейно в работата около неуспешната кандидатура на Любослав Пенев за президент на БФС.
Василев се присъедини към партията на Трифонов и беше водач на листата в Плевен. След изборите през април адвокатът оглави правната комисия и участва в създаването на новия Изборен кодекс.
Теодора Пенева - министър на труда и социалната политика: Биографичната справка на сайта на "Има такъв народ" гласи, че от 2017 г. работи в системата на БАН, и придобива практически опит в стратегически изследвания на национално ниво, в разработката на държавни политики и национални секторни стратегии. Участва в екипа по проект "Изготвяне на национална стратегия в областта на енергетиката" в частите за потребление, пазар на труда и международен пазар.
Посочено е, че е завършила "Управление на институциите за социална работа" в СУ "Св. Климент Охридски" и "Международна икономика" в Пекински университет. Има опит с управление на проекти, придобит в работата по социологически и секторни проучвания в Китай, пише още във визитката.